ВУЧИЋ ПОТВРДИО ПИСАЊЕ "НОВОСТИ" Бране му да критикује потезе ЕУ, уводе вербални деликт за српског председника

Г. Чворовић/С. Ровчанин Томковић

05. 10. 2020. у 21:01

У ИЗВЕШТАЈУ Европске комисије о реформама Србије који ће бити представљен сутра налази се и део где Брисел критикује изјаву председника Србије Александра Вучића током првог таласа вируса корона да "Европска унија до сада није показала солидарност и да је то мртво слово на папиру", незванично сазнају "Новости".

ВУЧИЋ ПОТВРДИО ПИСАЊЕ НОВОСТИ Бране му да критикује потезе ЕУ, уводе вербални деликт за српског председника

Фото: Танјуг/Драган Кујунџић

Ово практично значи да се за званичнике наше земље уводи вербални деликт и забрањује им се да критикују бриселску администрацију!

Критике на рачун лидера Србије наводно су се помињале на једном од састанака шефова дипломатија и амбасадора земаља ЕУ, када је такође истакнуто и да је на демонстрацијама у Београду збох најаве могућности поновног увођења ванредног стања, прекомерно употребљена сила.

Из ЕУ нису реаговали поводом сазнања "Новости".

- Пре објављивања извештаја не желимо да дајемо било какве коментаре - речено нам је у Бриселу.

Занимљиво је да најновија "пацка" из ЕУ долази после међусобних оптужби између чланица ЕУ, управо због недостатка солидарности. Тако су, на пример, у Италији, која је највише била погођена вирусом, разочарани политичари и грађани скидали из протеста европске заставе и замењивали их кинеским. Било је чак и оних који су јавно палили плаве барјаке са жутим звездицама, незадовољни тиме што их је Брисел препустио тешкој судбини без одговарајуће емпатије и помоћи! Такође, док су у Шпанији вапили за помоћ, из најразвијенијих земаља ЕУ, као што је на пример Холандија, уместо очекиване солидарности, опомињали су их на буџетску ригорозност.

УРСУЛИ је допуштено

ШЕФИЦА Европске комисије Урсула фон дер Лајен извинила се прошле недеље Италији због, како је рекла "недостатка европске солидарности у суочавању са кризом изазваном вирусом корона" и обећала већу помоћ у решавању економских последица.
- Превише земаља ЕУ се у почетку фокусирало на своје проблеме. Нису схватили да ову пандемију можемо победити само заједно, као Унија. Ово је било штетно и могло се избећи - практично је Лајенова поновила Вучићеве речи.

Кина је, у тим тренуцима када су стизале и критике из Србије на рачун Брисела, помагала целом европском континенту, шаљући медицинску опрему и маске. И сами су у Паризу, Берлину, Бечу признали да је у почетку европска солидарност заказала, пре него што су стидљиво почели да се размештају први пацијенти по околним земљама, али никада у довољном броју да би могло да се говори о јединственој политици. На своје међусобне унутрашње критике нису реаговали, али сада реагују на добронамерне поруке које су стизале из Србије.

Такође, европске бирократе не штеде речи критике када говоре о реакцији српске полиције на поменутим демонстрацијама, (тада су хулигани сатима нападали жандармерију пре реакције) иако су, рецимо, бруталне сцене недавног пребијања активиста "жутих прслука" у Француској или жестока реакција немачке полиције против антиваксера згрозиле свет. О томе, међутим, бриселски "душебрижници" не желе да говоре. Њима је то дозвољено.

У предстојећем Пакету проширења, који ће данас представити комесар за проширење Оливер Вархељи, иначе, према сазнањима "Новости", наћи ће се и неке друге критике, које су се већ појавиле у тзв. нон-пејперу представљеном у јуну, документу који прави шестомесечни пресек напретка у поглављима 23 и 24, која се односе на владавину права.
Наводи се, између осталог, да морају да се убрзају реформе у кључним областима као што су независност правосуђа, борба против корупције, слобода медија, домаће поступање са ратним злочинима и борба против организованог криминала. Наглашава се и да слободу изражавања без ометања треба додатно ојачати. Тражиће се и више простора за међустраначку дебату и, такође, даље усклађивање са спољном политиком ЕУ.

Београд би, с друге стране, требало да буде "охрабрен" због наставка дијалога с Приштином, а биће похваљени и економска политика, реаговање на азилантско питање, управљање границама, декларација о Белорусији, смањивање заосталих извршних предмета у правосуђу, напори на уједначавању судске праксе, резултати после увођења посебних одељења за сузбијање корупције, усвајање нове медијске стратегије, кораци у борби против тероризма, стратешки документи у области дроге и правосудне сарадње.

У пакету са извештајима о државама које су на путу ка ЕУ, иде и Економско-инвестициони план за Западни Балкан. Он би требало да садржи девет милијарди евра, за дугорочни опоравак региона о последицама пандемије короне, као и у инфраструктурне пројекте.n

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!

ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!

ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.

07. 11. 2024. у 16:03

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - Платићете високу цену!

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"

ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".

06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04

Коментари (8)

НАВИЈАЧИ БАРСЕЛОНЕ СЕ МАСКИРАЛИ У ДЕЛИЈЕ: Дошли тајно у Београд и урадили нешто нестварно! (ВИДЕО)