НИЈЕ ВАЖНО ШТА СРБИ МИСЛЕ: Сервер изјавио - Медлин Олбрајт ће бити укључена у дијалог Београда и Приштине
ПРОФЕСОР на Универзитету "Џонс Хопкинс" у Вашингтону Данијел Сервер изјавио је да ће некадашња шефица америчке дипломатије Медлин Олбрајт бити укључена у дијалог Београда и Приштине у име наредне администрације САД, без обзира на то шта Срби мисле о њој.
- Није важно шта Срби мисле о томе или не да Медлин Олбрајт буде укључена. Она ће бити укључена. Бивша је државна секретарка и важна је струја, не толико у Демократској странци, већ у мислећем демократском свету, делу демократког света који мисли о спољног политици. А и живела је у Србији, говори српски. Мислим да би то требало ценити - рекао је Сервер за телевизију Н1.
Сервер је казао да разуме да је "многи Срби неће ценити јер је заговарала учешће НАТО у рату после пропасти преговора у Рамбујеу".
- А и савршено разумем како се постављају према мени, иако сам се ја противио бомбардовању. Ипак, није важно, она ће имати утицаја, има занимљиве ствари да каже - навео је Сервер.
Додао је да зна да у Београд није добродошао нико од истакнутих учесника прошлонедељне седнице Спољнополитичког одбора Представничког дома Конгреса САД, на којој су разматрани политички приступи које би администрација будућег америчког председника Џозефа Бајдена могла да примени према Западном Балкану.
Учесници те седнице, на којој су уз Сервера и Олбрајтове говорили и одлазећи председавајући Одбора за спољне послове и албански лобиста Елиот Енгел и представник невладине Фондације Џејмстаун Јануш Бугајски, поручили су да Србија мора да призна Косово које треба да постане чланица УН.
- Искрено, нико од нас, Јануш, Медлин Олбрајт, нико од нас није добродошао због онога што смо рекли. Београд се окренуо у смеру Русије, ка ултранационалистичком правцу - оценио је Сервер.
Он је казао "Американци и Европљани морају заједно да раде" по питању дијалога Београда и Приштине јер су и ЕУ и САД доказали да не могу сами да дођу до решења проблема.
- Ако буду заједно радили и имали заједничку визију, не само за Србију и Косово, већ за регион у целини, мислим да ће то функционисати. То је први корак, да Американци и Европљани морају да разговарају једни с другима, и пре него што разговарају са Босанцима и Косоварима и СрбимА - навео је Сервер.
Додао је да би ЕУ требало да буде "домаћин дијалога", а да би Американци требало да буду подршка.
- ЕУ има највише утицаја на те ликове. Оно што Американци за сто могу да донесу јесте много подршке за Европљане, као и за две ствари - имплементацију било чега што је договорено, а што није било добро у прошлости, као и инсистирање на реципроцитету. Шта год да Београд и Приштина траже у овом дијалогу, морају да буду спремни да једнако узврате - рекао је Сервер.
Он је казао да то "није увек био случај" и као пример навео, како је рекао, "бизаран случај", Специјализованих већа Косова, суда за злочине некадашње Ослободилачке војске Косова са седиштем у Хагу.
- Тај суд је створен у Хагу као део инсистирања Београда који је гласио: не можете веровати влади у Приштини да ће покушати да процесуира оне који су извршили злочине након рата. Међународна заједница је 'купила' тај аргумент и инсистирала је на специјалном суду - навео је Сервер.
Додао је да то "није лоша ствар, али није реципрочна" пошто постоји, како каже, "веома јасан случај" тројице Американаца, браће Битићи, који су у Србији убијени након рата, а њиховим убицама не може да буде суђено у Хагу јер специјални суд нема надлежност у Србији.
Препоручујемо
ПАЛМА У СКУПШТИНИ: Баба која ја била у љубави са Тачијем поново прети Србији
10. 12. 2020. у 20:40
ЕНГЕЛ БЕСРАМНО ПРЕТИ СРБИЈИ: Ако не признате лажну државу, ништа од Европе! (ВИДЕО)
08. 12. 2020. у 18:17
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (2)