СПРЕМАН ТИМ "ЛОВАЦА" НА РАЧУНЕ ЛИДЕРА И БИЗНИСМЕНА: Почиње примена закона о утврђивању порекла имовине, ево ко ће бити провераван

Д. МИЛИНКОВИЋ

12. 02. 2021. у 08:00

ЗА тачно месец дана почиње примена Закона о утврђивању имовине и посебном порезу, а почетна обука специјалног тима од 30 људи, који ће "чешљати" рачуне политичких функционера, привредника, али и обичних грађана приводи се крају и све је спремно за почетак "лова" на екстрапрофитере.

СПРЕМАН ТИМ  ЛОВАЦА НА  РАЧУНЕ ЛИДЕРА  И БИЗНИСМЕНА: Почиње примена закона о утврђивању порекла имовине, ево ко ће бити провераван

Фото: Н. Фифић/ М. Анђела

До 12. марта требало би да буду усвојене и измене овог закона, које су ушле у скупштинску процедуру, а како би се појачала контрола и детектовало свако сумњиво трошење новца. Наиме, кључне измене закона односе се на промену термина "незаконито стечена имовина" у "имовина на коју се утврђује посебан порез", како се тај израз не би поистовећивао са изразом "имовина проистекла из кривичног дела".

Промена се односи и на додавање израза "издаци за приватне потребе физичког лица", који је дефинисан као издаци које је физичко лице имало за приватне потребе, а ради утврђивања порекла прихода које је неко стекао, а није их потрошио на стицање имовине.

Ко ће бити провераван, биће утврђено годишњим смерницама које доноси директор Пореске управе, а на основу анализе ризика. Поступак се може покренути и по пријави грађана или неке институције.

Председник Србије Александар Вучић затражио је да он буде међу првих 10 функционера којима ће бити испитана имовина.

- Хоћу да покажем грађанима колико поштовања имам према њима и да будем међу првих 10 и да виде да се моја имовина није увећала у последњих девет година ни на који начин, нити имовина мојих најближих или даљих сродника.

Фото: Танјуг

Како је "Новостима" раније речено у Министарству финансија, посебан сектор Пореске управе који ће бити задужен за примену овог закона укупно би требало да броји 60 људи.

На "мети" ће бити укупна имовина особа које се нађу на провери, а то су некретнине, возила, укључујући пловне објекте и ваздухоплове, штедни улози и готов новац, али и финансијски инструменти, удели у правном лицу и друга имовинска права. Свако ко не успе да докаже да су они стечени на законит начин, суочиће се са драконским казнама и огромним порезима.

Јер, закон предвиђа да, ко не буде могао да докаже како је стекао иметак, остане без три четвртине његове вредности, а ако суд утврди да је стечен кривичним делом, могао би да му буде одузет.

Фото: Depositphotos

Односно, ако посебна јединица Пореске управе утврди да постоји незаконито стечена имовина, донеће решење о утврђивању посебног пореза од 75 одсто на пореску основицу, коју чини збир ревалоризоване вредности утврђене незаконито стечене имовине за сваку календарску годину која је била предмет контроле.

Казне до два милиона динара

ПРАВНА лица која не доставе тражене податке посебној јединици Пореске управе могу бити санкционисана новчаном казном од 100.000 до два милиона динара. Физичким лицима, која не чувају као тајни податак информације до којих су дошли у поступку утврђивања имовине и посебног пореза, прети казна од 50.000 до 150.000 динара.

У посебну јединицу Пореске управе своје експерте делегирају и МУП, НБС, Управа за спречавање прања новца, Агенција за спречавање корупције, Републички геодетски завод, Агенција за привредне регистре и Централни регистар, депо и клиринг хартија од вредности.

Председник Удружења судија и тужилаца Ненад Стефановић, каже, за "Новости", да ће се по Закону, "на удару" наћи они за које се посумња или утврди да, за највише три узастопне календарске године, имају разлику изнад 150.000 евра између увећања имовине и пријављених прихода.

- Држава је оваквим законом добила делотворан механизам да за свакога у сваком тренутку може да се утврди да ли се обогатио незаконито. Овај закон веома добро детектује људе који имају незакониту имовину, без обзира на то да ли она долази од дроге или вршења неких других кривичних дела или злоупотребе јавне функције, или још горе да су те две ствари увезане. Овде имамо један ефикасан механизам који веома брзо може да препозна, а затим да одузме имовину, односно наплати порез.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!