"ВОЛ СТРИТ ЏУРНАЛ" ПОХВАЛИО СРБИЈУ: Успех имунизације у нашој земљи инспирисао чланице ЕУ да се окрену кинеској вакцини
УГЛЕДНЕ америчке новине "Вол Стрит Џурнал" у новом тексту наводе да је успешна вакцинација у Србији инспирисала многе европске земље да спас од пандемије потраже у Кини.
Фото: Танјуг
Новине пишу да се владе неких мањих европских земаља обраћају Кини за вакцине против ковида због јалове набавке средстава за имунизацију од стране ЕУ, као и да проблеми у производњи вакцина ометају борбу континента против пандемије.
Такав тренд би могао да повећа утицај Кине у региону, пошто се Пекинг од самог почетка поставио као поуздан савезник у борби против корона вируса.
У тексту подсећају да је председник Александар Вучић звао председника Кине Си Ђинпинга у октобру, и апеловао је на њега да упути Србији довољне количине вакцина. Тај договор је брзо испоштован, и прве дозе су стигле у нашу земљу већ у јануару.
"Вол Стрит Џурнал" подсећа да је Вучић разговарао и са Путином, који је такође експресно одобрио испоруке вакцине "Спутњик В" нашој земљи.
Лист даље подсећа да је Европска унија, која купује вакцине за 27 држава чланица, одобрила три средства за имунизацију развијена у Немачкој, САД-у и Великој Британији. Међутим бирократска тромост и проблеми код произвођача довели су до тога да је имунизација у ЕУ изузетно спора.
Несташица је била још гора у европским земљама које нису чланице ЕУ.
До сада су се углавном мале државе на маргинама ЕУ обратиле Пекингу за помоћ. Ипак, како расте фрустрација грађана, сада и битније чланице разматрају две кинеске вакцине и још једну развијену у Русији.
Препоручујемо
БОСАНСКИМ "СПЕЦИЈАЛЦИМА" СЕ СМЕЈЕ ЦЕО СВЕТ: Избачени са такмичења, а криви им Срби и Додик (ФОТО/ВИДЕО)
СНИМАК специјалаца из Федерације БиХ на такмичењу СWАТ Цхалленге у Уједињеним Арапским Емиратима постао је потпуни хит на друштвеним мрежама.
12. 02. 2026. у 14:42
ВАКЦИНА ПРОТИВ РАКА СТИЖЕ У СРБИЈУ: Добијамо је одмах после Руса, ево када ће је примити наши пацијенти
МИНИСТАР без портфеља задужен за област међународне економске сарадње Ненад Поповић изјавио је данас да ће у мају први пацијенти у Русији примити вакцину против рака, а да ће пацијенти из Србије бити први који ће одмах после руских, крајем године, примити ту вакцину.
12. 02. 2026. у 09:41
ЈК ПРИЗНАЛА: "Са њим сам изгубила невиност - први пут са Немањом био је грозан, ужасан"
"ИМАЛА сам 18 година. Било је грозно искуство. Помислила сам: "Како некоме ово може да се догоди?" Било је ужасно."
10. 02. 2026. у 07:32
Коментари (1)