ЗАГРЕБ СЕ БУНИ СВАКИ ЧАС: Од Хрвата три ноте за три месеца, хоће да ојачају подршку својих бирача

Д. Р. Ђорђевић

16. 03. 2021. у 09:00

ОД почетка године Хрватска је Србији упутила две ноте забринутости и једну протестну. Иако неслагања по неким питањима могу да се изразе и на друге начине, Загреб се определио да јавно негодује, што ће, несумњиво, ионако крхке односе двеју земаља учинити још лабавијим.

ЗАГРЕБ СЕ БУНИ СВАКИ ЧАС: Од Хрвата три ноте за три месеца, хоће да ојачају подршку својих бирача

Загреб / Архива

Зашто су се у Хрватској машили баш за ноте, а не за неке друге видове дипломатске комуникације који могу да се обаве и мимо очију јавности? Према мишљењу наших саговорника, тежња је била освајање поена на унутрашњем плану.

Искусни дипломата, некадашњи амбасадор у Берлину, Бечу и при ОЕБС-у Милован Божиновић каже, за "Новости", да је нота Загреба која се тиче буњевачког језика тешко коме прихватљива, а да би у сличним ситуацијама друге државе пре изабрале неки други начин да изразе свој став.

- Код земаља код којих постоји дубљи ниво међусобног поверења довољно је да дипломата оде у министарство државе домаћина и да скрене пажњу на то да постоји неко незадовољство. Ово није било први пут да Хрватска негира да Буњевци имају право на буњевачки језик и логичније је да су свој став образложили путем нон-пејпера. У њему су могли да наведу позицију према том питању и то би било довољно. Нота је била претеран гест, тим пре што је прво најављена у јавности, па послата, али је то, очигледно, било потребно због њихових унутрашњих проблема и како би се хрватској јавности показало да влада пази на Хрвате у суседству - наводи наш саговорник.

Овако срачунат гест Загреба, сматра Божиновић, оставиће нови ожиљак у односима Србије и Хрватске јер ће та нота остати чињеница која не може да се изгуби из вида у наредним месецима.

Сликовито говорећи, Божиновић ову ситуацију пореди са фудбалском утакмицом у којој неко намерно падне да би се противнику свирао фаул.

Иако је ранијих година размена протестних нота између Загреба и Београда била учестала пракса, у 2020. години из Хрватске није стигла ниједна, током 2019. су биле две, а рецимо, 2016. у само две недеље размењено је десет протеста.

ЗАМЕРКЕ ИЗ ХРВАТСКЕ

* 11. март 2021. - због претњи припадницима хрватске националне мањине, тражење хитне истраге

* 2. март 2021. - због предлога да се уведе буњевачки језик као службени и захтевa да се преиспита та одлука

* 28. јануар 2021. - због инцидента на Книнској тврђави

* 8. новембар 2019. - поводом подизања спомен-плоче мајору Младену Братићу

* 9. септембар 2019. - због "покушаја незаконитог уласка припадника Војске Србије у Хрватску". Наша амбасадорка одбила да прими ноту

Историчар из Центра за друштвену стабилност Огњен Карановић каже, за "Новости", да су хрватске власти злопупотребиле статус буњевачке заједнице за остваривање дневнополитичких интереса и зарад задржавања позиција код хрватског бирачког тела.

- Отуда претерани гест у виду ноте који није проистекао ни из каквих реалних оквира и који ни на шта не обавезује Србију. Мотиви су чисто политикантски јер је антисрпска фобија погодно средство за мобилисање политичких маса. Буњевачка заједница је стара, има свој језик и уколико жели да га стандардизује, на то има апсолутно право, а што је и у складу са свим законима Србије и њеним Уставом. Буњевци и Срби живе већ вековима једни са другима, с тим што су тој заједници 1945. комунистичке власти одузеле сва права, али им је Србија пре неколико година вратила статус који су имали до 1945. - наводи Карановић.

На другој страни, како указује, хрватска заједница ужива свако право у Србији, док би Београд, с правом, могао сваког дана да пише протестне ноте Загребу везане за положај Срба у Хрватској.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту

УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: "Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту"

ИАКО ће у Овални кабинет Беле куће ући тек за два и по месеца, већ су почеле анализе може ли Доналд Трамп испунити предизборна обећања и донети мир Украјини и Блиском истоку. Према писању "Вол стрит џорнала", који се позива на изворе блиске Трампу, саветници новоизабраног председника нуде замрзавање рата дуж прве линије, консолидацију окупираних територија за Русију, демилитаризовану зону и заустављање интеграције Кијева у НАТО на 20 година.

08. 11. 2024. у 09:02

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - Платићете високу цену!

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"

ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".

06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04

Коментари (5)

ТРЕНЕРСКА БОМБА ФУДБАЛСКОГ САВЕЗА СРБИЈЕ: Александар Коларов постаје селектор, заказана промоција!