ПАЛЕСТИНА МРСИ КОНЦЕ АЛБАНЦИМА? Исламским земљама стигао захтев да прекину односе са Приштином због отварања амбасаде у Јерусалиму
ПАЛЕСТИНА је затражила од земаља чланица Организације исламске сарадње да прекину односе са "Косовом", због одлуке власти у Приштини да отворе амбасаду у Јерусалиму - сазнају "Новости".

Јерусалим / Фото Б. Субашић
Према нашим информацијама, тај захтев навео је министар спољних послова ове земље Ријад ал Малки у писму упућеном генералном секретару ОИК.
Како је образложио Ал Малки, односе треба прекинути јер "Косово" својом одлуком крши међународно право и резолуције, али и отворено напада палестински народ и његова права. Уколико би чланице ОИК прихватиле палестински захтев, Приштина би се суочила са великим губитком подршке, јер је независност "Косова" признало 30 од 57 земаља које су у овој организацији. Оне, како се процењује, не би званично повукле одлуке о признавању, али велики број њих сасвим извесно не би више пружао подршку "Косову" у настојањима да се учлани у међународне организације.
Приштина је дипломатске односе са Израелом формално успоставила 1. фебруара и на њихову најаву да ће амбасаду отворити у Јерусалиму, из ОИК је већ 3. фебруара стигла осуда јер, како је указано, тиме би се прекршила Резолуција СБ УН 478. Намеру приштинских власти критиковала је и Европска унија, али је упркос томе амбасада званично отворена 14. марта.
Пре Приштине, дипломатскa представништвa у Јерусалиму ималe су само Америка и Гватемала, од 2018. године. Овој тројки придружила се и Чешка, која је у марту отворила дипломатску канцеларију у Јерусалиму, као испоставу амбасаде у Тел Авиву.
Амбасадор Палестине у Србији Мохамед Набхан недавно је изјавио да чин отварања амбасаде "Косова" у Јерусалиму представља кршење принципа којим се воде арапске и исламске земље, које сматрају да је Јерусалим окупиран град, а што потврђују многобројне резолуције УН, као и да Резолуција 478 забрањује државама да преместе или отварају амбасаде у Јерусалиму. Он је навео да се оваквом потезу противи и Турска, и упитао: Колико вреди добити признавање једне земље, а изгубити поверење више од шездесет?
- Све чланице несврстаних које имају сличан став као и ОИК ће негативно гледати на тај акт. Дакле, читав свет ће на то гледати негативно јер се коси са међународним правом и сигурно не даје Приштини пролазну визу ка УН - навео је амбасадор Набхан, апелујући на Србију да не премешта своју амбасаду из Тел Авива у Јерусалим.
ОД ТУРСКЕ ДО КАТАРА
МЕЂУ чланицама ОИК које признају "Косово" су Турска, Албанија, Уједињени Арапски Емирати, Саудијска Арабија, Кувајт, Катар, Бахреин, Пакистан, Либија... Земље попут Омана, Египта и Гвинеје Бисао су своје одлуке о признавању већ замрзле и пре спорне одлуке о амбасади, док "Косово" никада нису признали Палестина, Азербејџан, Индонезија, Иран, Алжир, Тунис, Казахстан...

УКРАЈИНА ИЗДАЛА УПОЗОРЕЊЕ: Руси ће ноћас лансирати ракету која може да носи нуклеарно оружје
РУСИЈА планира „тренажно“ лансирање интерконтиненталне балистичке ракете РС-24 „Јарс“ у ноћи између 18. и 19. маја, саопштила је украјинска војна обавештајна служба (ГУР) 18. маја.
18. 05. 2025. у 15:55

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)
РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).
18. 05. 2025. у 09:54

САМО 5 ЗЕМАЉА: Ко је све гласао за Србију и како - максималних 12 од комшија (ФОТО)
ПОСЛЕ завршеног финала "Евровизије 2025", на званичном сајту престижног музичког такмичења објављено је и како су гласале земље учеснице у полуфиналима.
18. 05. 2025. у 11:34
Коментари (3)