ВУЧИЋЕВА ПОСЕТА БРИСЕЛУ ЈЕ БИЛА ИЗУЗЕТНО УСПЕШНА: Грубјешић - Србија мора да зна шта ће бити "на столу"
ПОСЕТА Бриселу председника Србије Александра Вучића била је изузетно успешна, каже потпредседница Центра за спољну политику Сузана Грубјешић уз оцену да је прави тренутак да се Србија тргне из ''евролетаргије'', али и да у ЕУ попусти ''нелагодност'' од проширења и да се коначно предузму конкретни потези када је реч о интеграцији Србије и читавог региона ЕУ.
Она је оценила да је Србија показала у Бриселу да је спремна за дијалог, али да треба да зна шта ће бити на столу, а поводом наводног нон-пејпера" који су око решења ковоског питања припремиле Немачка и Француска,каже , да не зна да ли је аутентичан, али наводи да постоје елементи који су вероватно кредибилни и веродостојни, као што су аутономија за север КиМ и посебан положај СПЦ што је делимично на линији Бриселског споразума
Грубјешић каже да су кључне поруке током Вучићеве посете Бриселу да ће европски процес Србије бити убрзан и да ће почети примена нове методологије.
- Изгледно је да ће Србија отворити један кластер, али потребно је и да се доврше реформе у владавини права, повећа проценат усаглашености спољне политике Србије са спољном политиком ЕУ и да се настави дијалог са Приштином - каже Грубјешић.
Додаје да је најава ЕУ да ће инвестирати у изградњу железничке пруге од Београда до Северне Македоније ''одлична вест'' и поздравља то што се, како каже, ЕУ коначно осмелила на тако велики подухват.
- ЕУ је свесна ситуације да су други кренули у изградњу инфраструктуре на овом простору, а њен циљ је повезивање унутар региона и повезивање региона са ЕУ, а најбољи начин за то је изградња железнице, што спада у зелену агенду - каже Грубјешић.
Истиче да никада није имала сумње да ЕУ жели Западни Балкан и да се због пандемије ковида-19 Унија бавила собом протеклих годину дана, али да је постала свесна да без интеграције овог региона никада неће бити комплетна.
У Бриселу је разговарано и о наставку дијалога Београда и Приштине, који је најављен за 11. мај, а Грубјешић каже да је Србија спремна за дијалог, али да треба да зна шта ће бити на столу, а према њеним речима кључна тема је испуњавање претходно преузетих обавеза за које је гаранције дала ЕУ.
- Оно што Србију највише интересује је да се испуне све обавезе које до сада приштинска страна није испунила, од којих је најважнија формирање Заједнице српских општина. Уколико се то питање не нађе на столу, не знам зашто би се разговарало на највишем нивоу о техничким питањима - наводи Грубјешић.
На питање да ли очекује и којим аргументима притисак ЕУ на Аљбина Куртија, који ће у четвртак боравити у Бриселу, Грубјешић каже да у питању кредибилитет ЕУ која треба да покаже на делу да јој је стало до наставка дијалога и постизања финалног свеобухватног споразума о нормализацији односа.
- Уколико Приштина жели европску будућност, нове приштинске власти ће морати да се дозову памети и престану да говори о ресетовању и враћању дијалога на почетне позиције и да почну да испуњавају преузете обавезе и оно што је договорено уз гаранцију ЕУ - истиче Грубјешић.
Додаје да су послате јасне поруке новој приштинској влади, али и председници привремених приштинских институција Вјоси Османи, пре свега од стране САД, да се очекује флексибилност и спремност на доношење тешких компромиса.
- Важно је да се дијалог настави и нема превише простора за ''изигравање'' важности дијалога са Београдом, без обзира на раније Куртијеве изјаве о дијалогу и листи приоритета - наводи Грубјешић.
Није изненађена и појајвљивањем "нон-пејпера" који су наводно припремиле Немачка и Француска, као заједничку иницијативу за наставак дијалога Београда и Приштине, и подећа да то није први ''нон-пејпер'' на тему решавања косовског питања и да се сличан документ у косовским медијима појавио пред потписивање Вашингтонског споразума, а за који се показало да није био иситинити.
Грубјешић каже да не може да се потврди ни аутентичност новог нон-пејпера којег, додаје, треба прочитати, али радити онако како је договорено и у складу са стратешким опредељењем Србије.
- Из оног што сам прочитала постоје елементи који су вероватно кредибилни и веродостојни, као што су аутономија за север КиМ и посебан положај СПЦ што је делимично на линији Бриселског споразума - указује Грубјешић.
Спорно је, каже, помињање међусобног признања, које је за Србију неприхватљиво од почетка дијалога, као и одређивање фебруара 2022.године као рока за постизање споразума.
Грубјешић сматра да је давање ''вештачких рокова'' контрапродуктивно и да не подстиче обе стране да направе компромис који се очекује.
- Видећемо који је рок трајања овог нон-пејпера и да ли ће га неко озбиљно узети у обзир. Са или без нон-пејпера нама следи наставак дијалога са Приштином и треба да се концентришемо на то шта ће се наћи на столу - наводи Грубјешић.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)