"НОВОСТИ" ИСТРАЖУЈУ: Хоће ли Брисел понудити нашем региону привилеговано партнерство "мали шенген"
И ПОРЕД свих обећања и заклињања у приврженост Западном Балкану, придруживање Србије Европској унији до даљег остаје трка са "покретним циљем", а уместо улазнице у бриселско друштво, земље региона за сада би максимално могле да рачунају на пројекат "малог шенгена".
Наиме, све је извесније да ће ЕУ, у којој нема консензуса о даљем проширењу, "широкогрудо" понудити удруженом региону неку врсту привилегованог партнерства, као компензацију за пуноправно чланство. Оваква стратегија одговара и визији француског председника Емануела Макрона који се залаже за Европу у више брзина или више колона.
Министарка за ЕУ Јадранка Јоксимовић каже, за "Новости", да је председник говорио о актуелном тренутку и једној фази која траје већ неко време, а која не ставља политику проширења у фокус ЕУ, не само када је у питању Србија, него сви кандидати и потенцијални кандидати:
- Стратешки циљ Србије и све што радимо и предузимамо на том путу, јесте равноправно чланство у ЕУ. Србија је постала придружена земља ступањем Споразума о стабилизацији и придруживању на снагу, и ми смо у процесу приступања. Нова методологија је потврдила јасне елементе политике проширења, и перспективе чланства за Западни Балкан. Те дебате о тзв. круговима Европе и различитим колонама, старе су колико и сама ЕУ и увек су тема самопреиспитивања функционалности, посебно у кризним временима као што је пандемија.
За некадашњег дипломату Зорана Миливојевића поруке председника Вучића нису никакво изненађење:
БЕЗ ПОГЛАВЉА ГОДИНУ И ПО
СРБИЈА годину и по дана није отворила ниједно ново поглавље, иако је за то потпуно спремна. Засад је неизвесно и одржавање Међувладине конференције Србије и ЕУ, која се начелно очекује до краја јуна. Наша страна гаји наду да - уколико с бриселске стране буде оцене довољног напретка у области владавине права, односно испуњавања прелазних мерила за поглавља 23 и 24 у оквиру Кластера 1 (Основе) - можда можемо до краја године да отворимо један или два цела кластера.
- Његове речи су резултат реалполитике, јер не постоји апсолутно ниједан индикатор да би Србија била примљена у ЕУ, без обзира шта ми урадили. Цела та политика проширења ЕУ не само да је неизвесна, него око ње не постоји ни конзензус у оквиру Уније. На пример, Француској, Холандији, Данској ни на крај памети није пријем нових чланица, за њих су оптерећење и неке које су већ у ЕУ. Вучићеве речи су и нека врста поруке ЕУ - ако хоћете да ме демантујте, дајте нешто конкретно - каже Миливојевић за "Новости".
Зато је, по њему, и потпуно природно да регион више не чека "милостињу", већ да крене да се сам удружује и сарађује и учини идеју "малог шенгена" функционалном.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)