БИЛИ У ПОДРУМУ ЗБОГ ПОЛИТИКЕ: У престоници је последњих година враћен велики број споменика

С. Видачковић

09. 05. 2022. у 10:50

ПРОМЕНА власти и долазак нових идеологија нису само мењали називе улица и тргова, него су чак померали споменике са атрактивних београдских локација и селили их у подруме.

БИЛИ У ПОДРУМУ ЗБОГ ПОЛИТИКЕ: У престоници је последњих година враћен велики број споменика

Споменик "Сима Игуманов са сирочићима" , Фото Приватна архива

Деценијама су тако, у мраку и прашини, пропадале скулптуре које су тадашњем државном врху сметале само зато јер су из времена којег нису хтели да се сећају. У последњих неколико година, пред очи Београђана враћено је неколико споменика којих је задесила ова судбина. Пре неколико дана, најављено је да се ускоро на Калемегдан враћа и статуа "Молитва", која је склоњена 1945.године.

Са врха Игуманове палате на Теразије од априла прошле године поново гледа "Сима Игуманов са сирочићима", после 70 година. Ово дело вајара Лојзе Долинара на врх задужбине Симе Игуманова постављено је крајем јануара 1939. године. Ту, три и по метра високу, скулптуру разбили су скојевци после Другог светског рата, а обновио ју је вајар Зоран Кузмановић у свом смедеревском атељеу. Он је рекао да су радови били изузетно захтевни, јер је споменик имао више од 30 делова који су били покидани или девастирани, као и око 40 одсто недостајућих делова оригиналне скулптуре. Враћање Симе Игумана на кров своје палате, заједно са грађанима на улици, пратио је и патријарх српски Порфирије, који је подсетио на значај задужбинарства и на чињеницу да је Сима Игуманов све што је стекао у животу дао народу.

"Молитва", Фото Архива

- Задужбинарство је једна од највећих врлина која је красила многе синове српског православног народа који су не само подизали храмове, већ и оснивали задужбине и знали да је све што имају плод њихове памети и труда, али и благодети божје и зато су, узвраћајући свом народу, били свесни да тиме узвраћају и Богу - рекао је тада поглавар СПЦ Порфирије.

Жртва аустроугарских окупатора 1916. године је и споменик Карађорђу на Калемегдану, којег су разбили у парампарчад. Једини сачувани део композиције вајара Пашка Вучетића, скулптура "Слепи гуслар" враћена је у новембру 2020. године. "Гуслар", односно Филип Вишњић се сада налази у близини Споменика захвалности Француској. До тада, чувана је у Барутани. Споменик је висок око два метра и налази се на каменом постаменту од 40 центиметара.

Фото Приватна архива

Статуа "Молитва", посвећена Урлиху Цељском, супругу кнегиње Катарине Бранковић, ћерке Ђурђа Бранковића и Јерине биће поново враћена на Београдску тврђаву. Дело уметника Франа Кршинића из парка Калемегдана уклоњено је одлуком комунистичкких власти. Премештена је у парк "Мањеж", а од 1993. године налази се у депоу Народног музеја. Скулптуру чини жена која седи склопљених руку. После мужевљеве погибије у опсади Београда 1456. године, Катарина је као цељска кнегиња владала сама, али је 1457. изгубила подршку цељског војсковође Витовца, као и већи део имања. Умрла је 1491. године у селу Конче у Македонији, где је и сахрањена у локалној цркви.

"Слепи гуслар" у парку Београдске тврђаве, Фото В. Данилов

ПОБЕДНИК ПРИВРЕМЕНО У СМЕДЕРЕВУ

СИМБОЛ Београда, Мештровићев "Победник" однет је са Калемегдана у октобру 2019. године у Смедерево. Тамо га је реконструисао Зоран Кузмановић, све до фебруара 2020., када је статуа враћена на Београдску тврђаву. Због обнове, био је "скинут" и Споменик захвалности Француској током лета 2017.године, те је после рестаурације поново засијао на свом старом месту.

Фото Приватна архива

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.

02. 04. 2025. у 10:16

НЕМОГУЋЕ ЈЕ ПОБЕЋИ ОД ТОГА: Здравко Чолић први пут о оптужбама да воли мушкарце

"НЕМОГУЋЕ ЈЕ ПОБЕЋИ ОД ТОГА": Здравко Чолић први пут о оптужбама да воли мушкарце

ПОЗНАТИ певач Здравко Чолић (73) познат је по томе што свој приватни живот чува далеко од очију јавности. Ипак, једном приликом одлучио је да направи изузетак и открије неколико личних детаља који су изненадили његове обожаваоце.

06. 04. 2025. у 11:39

Коментари (0)

СУД У ЛОЗАНИ ПРЕСУДИО! Делије, смете да користите УЕФА - мафија, да пишете и певате то, Црвена звезда више никад неће бити кажњена!