КУЛТУРНО БЛАГО СУ ПРЕКОПАЛИ БАГЕРИМА: Стална узурпација археолошких налазишта зарад нових стамбених квадрата
УНИШТАВАЊЕ археолошког локалитета Усек на Бањици градњом нелегалних стамбених квадрата од стране бахатих инвеститора још једном је показало да градитељи не хају за слово закона.
Изградња објекта у Пауновој улици чији су ископи однели у неповрат вредно културно благо само је најсвежији пример узурпирања заштићеног простора, што је и у прошлости био чест случај.
Нека од најпознатијих археолошких налазишта у престоници су Бело брдо у Винчи, Пионирски парк, антички Таурунум, Бели брег, Лугови, Чаршија Рипањ, Сингидунум и други. У главном граду и раније је било сличних примера као у Усеку, а највећи број нелегалних објеката на археолошким налазиштима зидано је осамдесетих и деведесетих година прошлог века. На најстаријем локалитету Бело брдо у Винчи дивља градња узела је маха још пре 40 година, па се сада на том месту налази двадесетак бесправних објеката.
Простор археолошког налазишта и неолитског насеља где су 2021. године на једној од парцела кренула сондажна истраживања, окупиран је кућама, ресторанима, усидреним бродовима, понтонима..
- Највећи део нелегалних објеката је још осамдесетих година експроприсан, али упркос томе људи су остали да живе у њима, па су их чак и проширили, изидали видиковце, поставили понтоне - истакла је директорка Музеја града Јелена Медаковић. - Надам се да ће власници ипак схватити значај локалитета и да ће пре интервенције надлежних уклонити објекте.
Ни јасно дефинисан закон по том питању, показује пракса, не спречава безобзирне инвеститоре да археолошко наслеђе старо и до 7.000 година разоре и трајно елиминишу богато наслеђе. Градња се по наиласку на локалитет током радова одмах мора обуставити, јер би сваки даљи рад представљао не само кршење грађевинске дозволе, већ и кривичног законика.
- Тада би Завод требало да обустави радове, али и да пријави полицији - каже Адам Црнобрња из Српског археолошког друштва.
- Ако извођач настави да уништава наслеђе, онда то одлази под ингеренцију полиције, тужилаштва и судства. Приликом сваке градње требало би претходно обавити археолошка истраживања. Проблем је и мало запослених археолога, па често један мора да контролише десет градилишта. У последњих 11 година Градски завод имао је само две дозволе за заштиту археолошких истраживања.
ВОДЕНА КАПИЈА
РАДНИЦИ "Зеленила" такође су приликом радова на изградњи прве целине Линијског парка пре три месеца наишли на Водену капију, која датира из 18. века. Радови у том делу Калемегдана одмах су обустављени, па су урађени конзерваторско-рестаураторски радови.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)