ИНФЛАЦИЈА СТИГЛА И НА РАЧУН ЗА ВРТИЋ: Поједина приватна обданишта најавили поскупљење, надлежни неми

Б. Борисављевић

18. 08. 2022. у 16:30

КАКО се ближи почетак школске године, када и већина малишана креће у обданишта, све су гласније приче да ће боравак у вртићима поскупети за око десет одсто.

ИНФЛАЦИЈА СТИГЛА  И НА РАЧУН ЗА ВРТИЋ: Поједина приватна обданишта најавили поскупљење, надлежни неми

Фото Беоинфо

Разлог је, свакако, повећање цена намирница који се користе за припрему оброка деце, као и средстава личне хигијене. Од надлежних у Граду нисмо добили одговор да ли ће, после седам година економска цена у државним вртићима бити повећана, али су поједине приватне предшколске установе већ обавестиле родитеље о поскупљењу од 1. септембра.

Нови економски ценовник се, иначе, доноси на почетку календарске године.

Председница Самосталног синдиката предшколског васпитања и образовања Босиљка Јовановић, сматра и да поскупљење које су најавили власници приватних предшколских установе неће заобићи ни друштвене установе. Чињеница је, свакако, да је садашња цена од 5.617 динара коју родитељи плаћају месечно у државним вртићима, симболична и неодржива, с обзиром на бројна поскупљења у протеклом периоду.

- Званичних информација о кориговању цене нема, али незванично сазнајемо да се размишља о поскупљењу вртића од јесени - наводи Јовановићева.

- То се може очекивати због раста цена, поскупели су енергенти, намирнице, па ће и економска цена вртића морати да порасте. Такође, неопходно је уједначити економску цену у свим градовима, јер је парадоксално да је у неким далеко мањим локалним самоуправама вртић знатно скупљи него у Београду.

Према незваничним информацијама, стварна цена би могла бити повећана са садашњих 28.095 на око 31.000 динара. Ако би остао постојећи начин обрачуна да родитељи плаћају 20 одсто, а Град 80 одсто од економске цене, месечна уплатница би поскупела са 5.617 на 6.200 динара. Промена ценовника, повећаће и издвајања из градске касе за субвенционисање боравка малишана, како у државним, тако и у приватним обдаништима. По садашњој рачуници, дотације из буџета које износе 22.468 динара по детету, могле би бити око 24.800.

Фото приватна архива

Иако Град није усвојио нови ценовник, у неким предшколским установама су повећали цену боравка, у просеку око осам одсто. Ипак, има и оних власника који су поскупели знатно више. Тако су родитељи малишана, који похађају приватни вртић у Батајници били непријатно изненађени, када их је на огласној табли дочекало обавештење да ће од 1. септембра уместо досадашњих 5.500 динара плаћати чак 12.000 динара. На ову цену се додаје и субвенција од Града у износу од 22.400 динара, која им се рефундира.

- Свима нам је дат рок да се изјаснимо у року од седам дана, а у најтежој ситуацији су предшколци - кажу родитељи чије дете похађа један приватни вртић.

- На родитељском састанку који је одржан у уторак, супруг директорке био је изузетно непријатан, говорио је да је струја поскупела четири пута од Нове године и да неће одустати од поскупљења. Уписали смо децу под оређеним условима, а две недеље пред почетак школе се они драстично мењају. Од 13 предшколаца, њих 12 се исписало.

Родитељи из овог вртића су се обратили надлежнима у Граду и Републици, али одговор нису добили. Траже да се деци обезбеди похађање пуног предшколског програма, јер у оближњој школи је само четворосатни програм.

СУБВЕНЦИЈЕ ЗА БОРАВАК 23.333 ДЕЦЕ

ГРАД Београд данас субвенционише боравак 23.333 деце у 450 приватних вртића и на име рефундације дела трошкова од 2015. године до јуна 2022. родитељима је исплаћено укупно 20,3 милијарде динара. Такође, дотира се боравак и за више од 60.000 малишана у државним обдаништима.

У државне и приватне вртиће иде око 80.000 деце. То је око 35.000 више у односу на 2012. годину када је Београд имао око 45.000 деце у обдаништима.

КОЦЕЉЕВА НАЈСКУПЉА

ЕКОНОМСКА цена боравка деце у предшколским установама се разликује од града до града. Занимљиво је да Београд није најскупљи, већ - Коцељева.

Тамо је цена 43.000 динара, с тим да родитељи плаћају 17 одсто, односно 5.787 динара, а остатак локална самоуправа. У Алексинцу је 30.923, а на уплатници 6.184, у Крагујевцу - 17.150 (3.430), Бачкој Паланци - 24.800 (4.960), Краљеву - 24.845 (4.969), Ивањици (4.707), Чачку - 24.764 (3.782)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРИЧА О НАЈСТАРИЈЕМ СРПСКОМ КРСТУ КОЈИ ЖИВИ ПРЕКО 1.000 ГОДИНА: Преноси се са колена на колено и окупља људе све три вере (ВИДЕО)

ПРИЧА О НАЈСТАРИЈЕМ СРПСКОМ КРСТУ КОЈИ "ЖИВИ" ПРЕКО 1.000 ГОДИНА: Преноси се са колена на колено и окупља људе све три вере (ВИДЕО)

У НАЈНОВИЈЕМ пројекту "Новости" под називом "Другачије приче" доносимо вам ексклузивне снимке са планине Румије и причу о најстаријем српском крсту који породица Андровић из околине Бара чува више од 1.000 година.

02. 07. 2024. у 15:14

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ЛИДЕРКА француске крајње деснице Марин ле Пен оптужила је данас француског председника Емануела Макрона да жури да именује највише званичнике, што она види, како је навела, као преотимање власти.

02. 07. 2024. у 14:14

Коментари (1)

ОВАЈ НИМАЛО НАИВАН ПРОБЛЕМ ИМАЈУ И ЖЕНЕ И МУШКАРЦИ