НА МЕТИ И ДВЕ ВИЛЕ У ЈАНКА ВЕСЕЛИНОВИЋА: Док заштита Котеж-Неимара чека параф Владе, инвеститори не мирују

Ш. Маровић

18. 10. 2022. у 08:45

ПОСЛЕ покушаја инвеститора да сруше два вредна предратна објекта у Хаџи Мелентијевој 47 и 72 на Врачару, која припадају културно-историјској целини Котеж-Неимар, и на њиховом месту подигну модерне стамбено-пословне квадрате, иста судбина прети да задеси две куће у Улици Јанка Веселиновића 10 и 15.

НА МЕТИ И ДВЕ ВИЛЕ У ЈАНКА ВЕСЕЛИНОВИЋА: Док заштита Котеж-Неимара чека параф Владе, инвеститори не мирују

Фото приватна архива

Како су "Новости" сазнале, оне су продате и бившим власницима је наложено да се иселе, што су они и урадили.

Према плану, уместо објекта у Јанка Веселиновића 15, никла би нова модерна зграда са приземљем, три етаже и повученим спратом.

Како за наш лист истиче Неда Малетић из Друштва за очување Наимара, ови објекти, посебно онај у броју 15, представљају куће од посебне вредности.

- Пошто припадају целини Котеж-Неимар, по изменама и допунама Плана генералне регулације за овај део града из марта установљено је да нема рушења на локацијама које су у поступку проглашења за културно добро - каже Малетићева.

- Зато апелујемо на све да не дозволе рушења ових здања. Објекти у бројевима 10 и 15 су срце Неимара. Лепота детаља у ентеријеру, таванице, каљеве пећи, квалитет радова зидова у броју 10, која је настала 1927. године, прави је музејски примерак. Апелујемо да се објекти не дирају, већ само реконструишу у постојећим габаритима, што и налажу локацијски услови Завода за заштиту споменика културе.

Културно-историјска целина Котеж-Неимар у Евиденцији непокретности под такозваном претходном заштитом била је до децембра 2020. године, када је истекла. Нови елаборат је завршен, али од марта чека на усвајање у Влади Србије.

Фото приватна архива

Виле у насељу Неимар типични су примери репрезентативних слободностојећих стамбених кућа из међуратног периода, које су димензијама и обликовањем примерене и прилагођене урбанистичком уређењу, саобраћајној матрици и капацитетима јавне инфраструктуре врачарског насеља.

- Објекат у Јанка Веселиновића 15 у августу је прошао Комисију за планове, али се Завод за заштиту споменика успротивио и речено је да та замисао не може да прође - истиче наша саговорница.

Фото приватна архива

- И објекти који се налазе у Хаџи Мелентијевој улици 47 и 72 тренутно су у жалбеном поступку, а инвеститори још нису добили грађевинску дозволу. Сматрамо да новоградња својом естетиком и габаритом не припада овом подручју.

Насеље Котеж-Неимар представља једно од најсветлијих делова престонице прошлог века, а оивичен је улицама Максима Горког, Ђорђа Вајферта, Интернационалних бригада и Небојшином.

Фото З. Јовановић

ИНТЕРНАЦИОНАЛНИХ БРИГАДА 47

ПОСЛЕДЊИХ неколико година бројне зграде од изузетне вредности, као и оне које су уживале претходну заштиту, пале су у руке инвеститорима. Пример је вила у Интернационалних бригада 47, која такође припада Котеж-Неимару, а која је делимично срушена у новембру прошле године. На крају су радови обустављени. Такође, грађани су протестовали и због бахатости инвеститора у Тополској 19 и многобројним адресама на Врачару.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕПЛИЋУ СЕ ШПИЈУНСКА И ВОЈНА МРЕЖА ОКО СРБИЈЕ! Појачан притисак на нашу земљу с циљем да промени позиције о националним питањима

ПРЕПЛИЋУ СЕ ШПИЈУНСКА И ВОЈНА МРЕЖА ОКО СРБИЈЕ! Појачан притисак на нашу земљу с циљем да промени позиције о националним питањима

СРБИЈА се тренутно налази у обручу војно-политичког притиска, а све с циљем да се уздрмају наше позиције по питању Косова и Метохије, чврста намера о очувању Републике Српске по Дејтонском споразуму, али и става о украјинскоруском сукобу.

05. 07. 2024. у 07:16

МИЛЕНА ЈЕ КУПИЛА ГАРНИТУРУ, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ПАКАО Салони намештаја пробијају рокове за испоруку - Купци кревет сањају, на поду спавају

МИЛЕНА ЈЕ КУПИЛА ГАРНИТУРУ, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО "ПАКАО" Салони намештаја пробијају рокове за испоруку - Купци кревет сањају, на поду спавају

ДА усељење у стан може да се одужи, а да мајстори, ангажовани на реновирању или адаптацији, нису нимало криви за то, најбоље знају потрошачи приликом куповине намештаја. Све је више примедаба грађана на неажурност и неодговорност салона, јер пробијају договорене рокове доставе. Још већа мука од тога је што се неретко догађа да купљени комади стигну са грешком, па то додатно продужава чекање. Савет зналаца из области заштите права потрошача је да рекламације трговцима упуте писаним путем. Ако то не помогне, сектор тржишне инспекције при Министарству унутрашње и спољне трговине следећа је адреса.

05. 07. 2024. у 08:36

Коментари (2)

Хургада из прве руке - Овог лета посетите са нама бисер египатске обале!