МАЊАК КУВАРИЦА ПОГАСИО РИНГЛЕ: Само 12 основних школа у престоници има своју кухињу за ђачке оброке

Б. Борисављевић

02. 11. 2022. у 06:21

НАЈАВА Министарства просвете о враћању ђачких кухиња у школе остала је само мртво слово на папиру.

МАЊАК КУВАРИЦА ПОГАСИО РИНГЛЕ: Само 12 основних школа у престоници има своју кухињу за ђачке оброке

Кухиња ОШ "Дринка Павловић", Фото И. Маринковић

Томе је, свакако, "кумовао" и почетак пандемије, али је враћање домаће хране у тањире школараца успорио и мањак куварица, али и ХАСАП систем који би кухиња морала да има.

Строжа правила за припрему хране намењене ђацима драстично су смањила број школских кухиња, па се оне скоро могу пребројати на прсте обе руке. Иако је ручак или доручак у школи за већину родитеља спас, поготово у нижим разредима, од 166 редовних основних школа, кухиња у којој се припремају оброци постоји тек у 12.

Да би у школској кухињи могли да се припремају оброци за ђаке, потребно је да добије ХАСАП стандард (систем за осигурање безбедности хране у свим фазама производње, прераде и промета), што је за многе "немогућа мисија" због недостатка новца, али и компликоване процедуре. Свеже спремљена јела била су, до пре годину дана, на менију ђацима једне од највећих основних школа у Србији - "Павле Савић" у Миријеву. Међутим, одлазак куварице у пензију и непостојање ХАСАП сертификата, "искључили" су рингле и рерне до даљњег. Уместо из своје кухиње, ручак за ученике стиже из кетеринг службе.

- Што се тиче опремљености, хигијене и осталих стандарда, наша кухиња то испуњава, али морамо добити ХАСАП сертификат - каже Милан Крстић, директор ОШ "Павле Савић" у Миријеву. - Волели бисмо да се храна за децу поново припрема у кухињи јер се оброци из кетеринга не могу поредити са оним спремљеним као код куће. Међутим, већи проблем од ХАСАП је како наћи добру куварицу која ће радити у школи за плату од око 36.000 динара када у ресторанима могу зарадити много више.

Фото И. Маринковић

Да би куварица примала пун износ плате, мора спремити минимум 180 оброка сваког дана, док је за сервирку "норма" да послужи 360 ученика. Да би кухиња постојала у школи, мора имати најмање 100 заинтересованих ученика, као и запослену куварицу и сервирку.

Једна од престоничких школа која и даље има своју кухињу је ОШ "Дринка Павловић". Ђаци од првог до осмог разреда овде обедују као код маме, а дневно се припреми више од 1.000 оброка. Интересовање ђака је велико, мало више међу млађом децом. На почетку школске године родитељи потпишу споразум са установом о врсти услуге коју желе и онда се месечно плаћа. Школа је, осим запослених у кухињи, ангажовала и нутриционисту, који контролише испуњење свих прописаних стандарда нутритивне вредности оброка.

МЕСЕЧНО ДО 10.000 ДИНАРА

Талас поскупљења није заобишао ни оброке у школама. Тако је просечна цена ручка сада око 300 динара, а била је од 200 до 250 динара, док за доручак треба платити око 150 динара.

Већина родитеља се одлучује само за ручак, док за доручак деца понесу нешто од куће или купе. Само за ручак за месец дана родитељи треба да плате око 6.600 динара, а ако се томе дода и доручак, за исхрану једног ђака месечно издвајају око 10.000 динара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ШЕШЕЉ О СЦЕНАРИЈУ КОЈИ НИКО НИЈЕ НИ САЊАО: Народ је био у заблуди (ВИДЕО)