ВУКА НОСЕ НА УМИВАЊЕ У СМЕДЕРЕВО: Бронзани кип реформатора српског језика биће скинут и обновљен у атељеу вајара Зорана Кузмановића

С. В.

08. 11. 2022. у 09:09

ОБНОВА запуштеног споменика Вуку Караџићу, који се налази на углу Булевара краља Александра и Рузвелтове, почела је јуче.

ВУКА НОСЕ НА УМИВАЊЕ У СМЕДЕРЕВО: Бронзани кип реформатора српског језика биће скинут и обновљен у атељеу вајара Зорана Кузмановића

Фото М. Анђела

После 25 година од последњих радова, многобројних одлагања и писања "Новости" о његовом катастрофалном стању, стручњаци Завода за заштиту споменика културе Града Београда крећу са рестаурацијом, баш на дан кад је 1937. године откривен монумент реформатора српског језика. Бронзани кип Вука Караџића наредних дана биће скинут и пренет у атеље вајара Зорана Кузмановића, који је пре три године рестаурирао "Победника".

Планирани радови на монументу биће у две фазе. Прва етапа обухвата санацију и рестаурацију бронзаног кипа, док ће се у другој фази сређивати постамент. Вук ће у Кузмановићевој смедеревској радионици бити саниран и конзервиран, а рок за завршетак "умивања" скулптуре је 120 дана.

Још 2019. Завод је израдио идејни пројекат санације Вуковог споменика, али из градске касе је тек ове године издвојено 11 милиона динара за извођење радова, што је било "зелено светло" за рестаураторе.

- Споменик се налази у изузетно лошем стању - објашњавају у овој установи. - Наиме, приликом претходне обнове 1995.године, која је извођена у оквиру хитних радова на изградњи станице подземне железнице, гараже и уређењу ширих парковских и надземних партерских површина, бронзана скулптура споменика није третирана на адекватан начин.

Фото М. Анђела

За облогу постамента употребљен је камен лошег квалитета, тако да су, због изложености негативном утицају атмосферских падавина, скулптура и постамент убрзо пропали.

На бронзаном кипу наталожиле су се наслаге прљавштине и чађи, не само због неодржавања него и зато што је овде веома прометно. Поред Вуковог споменика, саобраћај не стаје, а овуда дневно прође неколико хиљада аутомобила, аутобуса, комбија, комуналних возила... Такође, неопходна је и обнова слова, јер се натпис "Вуку, српски народ" једва назире, чак и ако сте на неколико центиметара од постамента.

Обележје Вуку Караџићу, дело вајара Ђорђа Јовановића, свечано је откривено 7. новембра 1937, поводом 150 година од рођења нашег најзначајнијег лингвисте. Овај кип један је од најпознатијих у Београду, конципиран је по канонима академске уметности која почива на натурализму и веризму. Вук је приказан у седећем ставу, ноге су му прекривене тешком драперијом, а у десној руци му је књига. Споменик је 1965. године утврђен за културно добро.

ПРОПАО ПЛАТО

У незавидном стању је и трг око Вуковог споменика, као и улаз у подземну железницу. Због нерешених имовинско-правних односа није утврђено ко је надлежан за одржавање овог платоа. Напукле коцке се клате, бетонске саксије су оштећене, ишаране и "декорисане" жвакама и налепницама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (0)

КАКАВ ПОТЕЗ! Луис Хамилтон мења име