ПОСАО ПУТ ЗА БЕКСТВО ИЗ НАСИЉА: Од Нове године државне институције помагаће жртвама породичног злостављања да нађу ухлебљење

В. Ц. Спасојевић

20. 11. 2022. у 09:21

ОД Нове године на територији целог Београда државне институције почеће да пружају помоћ у запошљавању жртвама породичног насиља којима је то потребно, ради њиховог економског оснаживања.

ПОСАО ПУТ ЗА БЕКСТВО ИЗ НАСИЉА: Од Нове године државне институције помагаће жртвама породичног злостављања да нађу ухлебљење

Национална служба за запошљавање, Фото Н. Фифић

Овакав пилот-програм већ је спроведен у сарадњи Другог основног тужилаштва и Аутономног женског центра у неколико градских општина.

Пилот-програм је почео пре две и по године и реализује се и данас у Другом основном јавном тужилаштву у Београду са представницима Националне службе за запошљавање и радницима центара за социјални рад Гроцке, Чукарице, Раковице и Вождовца. Подаци овог тужилаштва показују да је поступано са више од 300 жртава насиља, а да је само од јануара до октобра ове године чак 120 њих прошло кроз овај модел запошљавања.

- Од њих, 14 жена се запослило, са 80 се активно посредује у добијању посла и дате су им конкретне понуде, осам жртава је упућено на додатну обуку, док су две прошле процес самозапошљавања - каже Горјана Мирчић Чалуковић, координаторка за родно засновано насиље Вишег јавног тужилаштва у Београду.

- Кад је реч о школској спреми, она варира од оних са најнижом, па све до оних са највишом стручном спремом. Неке жене никада нису биле у радном односу, док су друге имале радно искуство, али су из различитих разлога остале без посла.

Горјана Мирчић Чалуковић, Фото Д. Удовичић

Наша саговорница објашњава да је економска самосталност један од кључних елемената независности сваке особе, а посебно жене које су изложене породичном насиљу. Ту није у питању само економска оснаженост, већ и повратак у социјално окружење, контакт с људима, јачање самопоуздања и психичког мира.

- Већина жртава често бива и социјално и географски изолована, па им је одлазак на посао уједно пут ка "ресоцијализацији" и изласку из круга насиља. Један од разлога за остајање у насилној породици јесте економска несамосталност - каже наша саговорница.

Иначе, за првих десет месеци ове године групе за координацију и сарадњу на подручју Београда размотриле су 5.009 новопријављених случајева насиља у породици. Прошле године тај број је износио 5.836. Поред овога, групе и подгрупе размотриле су и текуће случајеве, па је укупан број далеко већи.

- Национална служба за запошавање има низ програма који се односе на жртве насиља у породици, а Закон о спречавању тог насиља предвиђа ту могућност и даје простора јавном тужиоцу да се укључи у процес. Центри за социјални рад имају овлашћења за пружање овакве врсте посредовања и подршке. На бази свих тих прописа, кроз координисан рад свих институција, планирано је унапређење модела запошљавања жртава насиља и његово имплементирање на подручју Београда - каже Горјана Мирчић Чалуковић.

Економско оснаживање велика помоћ, Фото Shutterstock

ЕВИДЕНЦИЈА

КОЛИКО је тачно жртава без посла, не зна се, јер многе нису на евиденцији Националне службе за запошљавање, а поједине не могу да раде због болести, одсуства било какве квалификације или зато што им је насилни партнер или супруг забранио да траже посао.

Према речима наше саговорнице, није могуће утврдити ни колико је њих без примања, јер и запослене жене које трпе економско насиље могу бити финансијски нестабилне ако платом не располажу самостално.

КОНКРЕТНЕ ПОТРЕБЕ

РЕАЛИЗАЦИЈА помоћи је у надлежности центра за социјални рад, који има много информација о породици, а пре свега о самој жртви и њеној специфичној ситуацији и потребама. У договору са сваком конкретном жртвом пролази се кроз захтеве свих тренутно доступних послова у односу на њене потребе, снаге и слабости, да би се изабрао најбољи могући доступан посао - објашњава Горјана Мирчић Чалуковић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”