КОСТИ ЈЕ ОВДЕ ОСТАВИЛО 60 ЈУНАКА: Обнова подвожњака у Тадеуша Кошћушка подсетила на баниоце Београда 1915.

Ш. Маровић

20. 11. 2022. у 13:30

НЕДАВНА реконструкција Улице Тадеуша Кошћушка на Дорћолу подсетила је на готово заборављену чињеницу да су у подвожњаку који излази на Дунавски кеј приликом његове изградње 1934. године пронађени посмртни остаци војника који су под командом Драгутина Гавриловића бранили престоницу две деценије раније!

КОСТИ ЈЕ ОВДЕ ОСТАВИЛО 60 ЈУНАКА: Обнова подвожњака у Тадеуша Кошћушка подсетила на баниоце Београда 1915.

Фото Ш. М.

Овај податак, ког се и старији суграђани сећају кроз маглу, довољан је да се приликом хода овим делом града застане, утиша осмех и погне глава пред покојницима за које се чуло, макар из приче.

Мајстори су приликом копања, објавила је тада штампа, наишли на лобању, пар цокула, две бомбе, једну чутуру толико чврсто запечаћену да је и двадесет година касније у њој и даље била вода. Пронађени остаци јунака главног града сахрањени су у спомен-костурници у Алеји народних хероја на Новом гробљу у Београду. У знак сећања на настрадале у Улици Тадеуша Кошћушка, не и у самом подвожњаку, Удружење бранилаца Београда поставило је спомен-плочу, на којој пише:

"На овом месту при изради подвожњака ископано је шездесет костура бранилаца Београда изгинулих септембра 1915. године. Удружење бранилаца Београда пренело је свечано ове костуре дана 29. априла 1934. године у костурницу бранилаца Београда на Новом гробљу. Нека овај спомен буде знак вечите благодарности палим јунацима за слободу и уједињење и нека будућим поколењима даје надахнуће у патриотизму пожртвовању и самопрегоревању."

Фото Завод за Заштиту споменика града Београда

Плоча је израђена од мермера са угравираном инскрипцијом. У врху је угравиран натпис Удружење бранилаца Београда, а испод њихов грб. Плочу је свечано открио председник овог Удружења Света Урошевић и директор југословенске филијале, француске компаније Batignolles Пјер Фурије 2. децембра 1934. године.

Многи браниоци Београда страдали септембра 1915. године пронашли су вечно коначиште у костурници која се налази у зиду испод Јакшићеве куле на Калемегдану.Такође, у знак сећања на херојску одбрану на Дунавском кеју код Спортског центра "Милан Гале Мушкатиревић" 1989. године подигнут је споменик браниоцима Београда, аутора вајара Николе Коље Милутиновића.

ОПШТИНА НАДЛЕЖНА

У СКЛАДУ са Законом о културним добрима, простор на ком је постављена предметна спомен-плоча није утврђен за културно добро, не налази се у оквиру просторно културно-историјске целине. Сходно наведеном статусу није потребно прибављање Решења о уређењу које издаје Завод за заштиту споменика. Старање о наведеном споменику спада у надлежност општине Стари град.

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРИЧА О НАЈСТАРИЈЕМ СРПСКОМ КРСТУ КОЈИ ЖИВИ ПРЕКО 1.000 ГОДИНА: Преноси се са колена на колено и окупља људе све три вере (ВИДЕО)

ПРИЧА О НАЈСТАРИЈЕМ СРПСКОМ КРСТУ КОЈИ "ЖИВИ" ПРЕКО 1.000 ГОДИНА: Преноси се са колена на колено и окупља људе све три вере (ВИДЕО)

У НАЈНОВИЈЕМ пројекту "Новости" под називом "Другачије приче" доносимо вам ексклузивне снимке са планине Румије и причу о најстаријем српском крсту који породица Андровић из околине Бара чува више од 1.000 година.

02. 07. 2024. у 15:14

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ХИТНА ПОРУКА ЛЕ ПЕНОВЕ: Макрон хоће да изврши административни државни удар

ЛИДЕРКА француске крајње деснице Марин ле Пен оптужила је данас француског председника Емануела Макрона да жури да именује највише званичнике, што она види, како је навела, као преотимање власти.

02. 07. 2024. у 14:14

Коментари (1)

ОДМОР ИЗ СНОВА ЗА САМО 299 ЕВРА ПО ОСОБИ! Ову егзотичну понуду не смете пропустити, ЦЕНЕ НИКАД МАЊЕ!