КРУНИ СЕ И ТАВАНИЦА БЕЗИСТАНА: Између Трга Николе Пашића и Теразија по ко зна које упозорење

Сњежана Видачковић

05. 11. 2024. у 11:45

НАРАНЏАСТА трака, која пролазнике упозорава да опрезно ходају јер пада фасада, слика је коју готово сваких месец дана видимо у Безистану, пролазу који спаја Теразије и Трг Николе Пашића. Замршени имовинско-правни односи између Града и неколико приватника одлажу и више него неопходну обнову овог градског простора којим дневно прође неколико хиљада људи.

КРУНИ СЕ И ТАВАНИЦА БЕЗИСТАНА: Између Трга Николе Пашића и Теразија по ко зна које упозорење

Фото: N.Skenderija

Делови окруњене фасаде расути су по поду, односно уништеним и поломљеним плочама, а трака је постављена толико високо да је испод ње могуће да се провуче одрастао човек. У журби, а и због тога што се трака упозорења овде често поставља, многи суграђани и не обраћају пажњу те пролазе испод "ограде" и дотрајалог плафона. Ту је и неколико клупа, које су ретко празне, а у Безистану има и неколико уличних продаваца, чије су тезге баш код дела где отпада плафон. Такође, овде се свакодневно сакупљају и бескућници, који у "постељини" спавају на клупама. Последњих година ово место постало је и својеврсан паркинг-простор, па се увече може затећи и по десетак четвороточкаша.

Међутим, после трагедије на железничкој станици у Новом Саду, и овај комунални проблем добија нову димензију. Учесталост падања оплате са Безистана пали црвени аларм. Такође, нико до сад није утврдио колико је степен оштећења целог Безистана, а камоли његовог "крова".

Фонтана са скулптуром

У идејном решењу за реконструкцију Безистана фонтана са скулптуром "Девојка са шкољком" неће бити "умивена", јер је реконструисана 2011. године. Тада је сређено степениште и кружни плато водоскока вајара Александра Зарина који краси простор у центру града од 1957. године. Изнад фонтане налазиле су се стаклене плоче које су поиспадале.

Пола земљишта Безистана је у власништву Града, а остатак држе приватници, ту је неколико локала и башта кафића, а још 2021. године из Града су обећавали да ће експропријација овог простора да почне још пре него што почне обнова оближњег Трга Никола Пашића, али то се није десило. Посао на уређењу може да крене тек када се заврши експропријација, што је главни предуслов.

Фото: N.Skenderija

 

Мајстори су на Пашићев плато стигли у фебруару, а Безистан је остао нетакнут. Спорови око влаништва још трају, а Град још увек ради на решавању проблема имовинско-правних односа. Ником није јасно када је и како део јавног простора у срцу Београда постао приватно власништво и ко је то дозволио.

Иначе, техничку документацију за трансформацију чувеног пролаза је новосадска фирма "Андзор инжењеринг" завршила још 2017. године. И за тај посао рокови су пролонгирани неколико пута, посебно због усаглашавања са градским Заводом за заштиту споменика, јер Безистан припада просторно културно-историјској целини Теразије.

Иначе, лепота овог простора који је некад красио Београд сада је непрепознатљива.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (0)

ОСТВАРИТЕ СВОЈЕ ЖЕЉЕ САДА, ПЛАЋАЈТЕ КАСНИЈЕ: Покрени празничну чаролију уз Mastercard Flexia картицу