"ИНФЛУЕНЦА" НА СТАРОВРЕМЕНСКИ НАЧИН: Стручњаци из тридесетих година прошлог века дају савете који веома подсећају на данашње
НИШТА ми нисмо ново измислили и свега је на свету било и пре нас.
Баш тако је и са грипом, или "инфлуенцом" како смо некада звали ово обољење. Сарадник "Београдских прича" Мирослав Ранковић је искусни београдски фотограф и хроничар, али овог пута смо га консултовали као човека који чува старе књиге, приручнике и друге корисне штампане материјале који су били претходница "интернета" у Београду пре Другог светског рата. Овог пута одвојио је за нас делове из уџбеника о хигијени, штампаног раних тридесетих година прошлог века.
- Инфлуенца или грипа је забележена као болест коју проузрокују нарочите клице - тумачи Ранковић текст који је издвојио за нас, а у светлу свега што нам се догађа са "популарном" "короном".
- Она се појављује и као епидемија, а 1918 - 1919. се појављује и као пандемија. Тих година јавила се у једном опасном облику и покосила је много људских живота. Грипа као епидемија није увек једнаке јачине и често пута проузрокује само лакша обољења.
- Знакови болести су: ватра, (данашњим речником речено - повиштена телесна температура), нерасположење, главобоља, малаксалост, јачи болови у телу и крстима. Знаци обољења јављају се најчешће на органима за дисање, те настаје катар ждрела, оболе крајници или се добије јака кијавица. Слузнице тих органа су црвене и нешто отечене, нос је зачепљен, а кашљање доста јако.
"Предохрана"
Процес "предохране" како га аутор назива, мислећи на начин да се путем превенције предупреди болест - ретко када има успеха.
- Ово највише због тога што код епидемије грипа има лако оболелих који иду уоколо и разносте болест. Када влада епидемија грипа не сме се залазити у локале где се скупљају људи. Ако је болест узела велике размере, треба затворити школе. Када с киме разговарамо морамо пазити да нас он не попрска пљувачком из уста. Зато је добро метнути марамицу пред лице. Дисати морамо само кроз нос.
Тако да данашња општа усредсређеност на нове форме грипа, као што се може приметити из текста, није "привилегија" само садашњих времена. Јасна упозорења на "инфлуенцу" постојала су и раније.
- Знаци обољења у неким случајевима јављају се и у органима за пробаву - додаје аутор из тридесетих година прошлог века.- Општи знакови обољења јесу мучнина, повраћање, пролив и болови у утроби. Постоји и трећи облик обољења који се јавља код "живчаног прибора". Знаци овог обољења су јака главобоља, велика збуњеност болесника и бунцање.
Као закључак, тадашњи аутор нуди своје јасно мишљење:
"Разуме се по себи да се обољења код ове болести не могу тачно поделити у три групе. У већини случајева болест има прелазни облик из једне групе у другу.
Када правимо поређење са данашњим временима, девет деценија касније, онда неки делови текста дају потпуно препознавање истих проблема које су имали и наши преци.
- За време епидемије има више степени обољења код инфлуенце и грипа. Код некојих људи знакови болести су лако изражени и они несметано врше свој позив. Међутим, некоји су присиљени да остану у кући као тешки болесници и да одлеже у постељи краће или дуже време. Ако је обољење јаче изражено онда опоравак од болести траје више недеља. У неким органима болест може да изазове и разне компликације, као запаљење плућа...
Препоручујемо
ДОНАЦИЈА КОМПАНИЈЕ НИС: 20.000 литара „Јазак“ воде болницама у Београду и Зрењанину
25. 08. 2020. у 16:22
БАЗАР ЗА ЛАНИН ЖИВОТ: Одржана хуманитарна акција за помоћ оболелој девојчици
24. 08. 2020. у 09:38
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (3)