ВЕЛИКО ПРЕТРЕСАЊЕ ГРАДСКИХ ПЛАНОВА: Рани јавни увид изменa и допунa генералне регулације грађевинског подручја биће до 28. децембра
РАНИ јавни увид поводом израде измена и допуна Плана генералне регулације грађевинског подручја Београда за 10 општина биће до 28. децембра у Градској управи. Ово је први корак за новој првој фази овог урбанистичког документа кроз који се обрађује Генерални урбанистички план, који би требало да буде готов 2021. године, као плански статут града.
Границом плана генералне регулације обухваћено је подручје од 51.776 хектара општина Стари град, Врачар, Савски венац, Нови Београд, Чукарица, Раковица и делова општина Земун, Палилула, Звездара, Вождовац, Сурчин и Гроцка. Овим планом биће преиспитано 96 детаљних урбанистичких планова.
Према објашњењу градског урбанисте Марка Стојчића, ово је прва фаза у којој треба да се, између осталог, одреде зоне на које се примењује план генералне регулације и не постоји обавеза израде плана детаљне регулације, а то ће бити за насеља која су већ реализована.
- Овим ће бити обухваћен и третман површина јавних служби, болница, предшколских и школских установа, што су иницирале републичке и градске инситуције у вези са локацијама јавних служби и могућностима за будуће локације - навео је Стојчић. - Друга фаза плана генералне регулације ће сачекати усвајање ГУП који ће показати коначну слику развоја Београда, који би требало да буде усвојен почеком 2022. године. Након тога ће бити настављен план генералне регулације током 2022. и 2023. године.
Тако ће обавезна израда плана детаљне регулације бити за делове града где су типологија изградње и урбанистички параметри знатно измењени у односу на важећи детаљни урбанистички план, као и за подручја која немају дефинисану парцелацију. А биће неопходна и за делове где саобраћајно решење инфраструктурне мрежа не може да се реализује са планираним решењем.
Како се наводи у документу који је представљен, предмет прве фазе је усклађивање са изменама закона о планирању и изградњи којим је дефинисано да важећи плански документи донети пре 1993. престају да важе 30.априла 2021.
Текст који се односи на зону заштиту вода, изворишта водоснабдевања ће се мењати и допунити у односу на нове податке везане за планске документе за реализацију постројења за пречишћавање отпадних вода, измене у зонама водоизворишта.
- Преиспитаће се могућност одређивања непосредне примене правила грађења или дефинисати обавеза израде плана детаљне регулације - наводи се у документу. - Осим тога, неопходно је да се ПГР усклади са мерама заштите споменика културе и природе
И станари окупљени у Удружењу "За наш кеј" позвали су комшије да дају примедбе у вези са планом генералне регулације и очување зелених површина.
- Прва фаза обухвата површине за објекте јавних служби, површине за спортске објекте и комуналне површине, док ће становање и комерцијални комплекси бити обухваћени наредном фазом - наводе у удружењу. - Измена која се тиче Блока 44 је у томе што је зелена површина уз Гандијеву улицу изгубила намену "површина за објекте и комплексе јавних служби" и уопште није обухваћена првом фазом. Логично се намеће да ће следећом фазом добити намену за нову стамбену изградњу или комерцијалне комплексе, што би створило додатну гужву. Такође, изгубили бисмо једину зелену површину, што је апсолутно недопустиво.
МАКИШКО ПОЉЕ
ПОСЛЕДЊИМ планом генералне регулације, који је донет 2016. године, када и Генерални урбанистички план, редуковане границе заштите водоизворишта Макишког поља унете су у ова планска документа града и тиме је омогућена изградња дела овог подручја.
ДЕТАЉНИЈА РАЗРАДА ТЕРИТОРИЈЕ
ПРОСТОРНЕ целине Београда које су утврђене Генералним урбанистичким планом, обрађују се кроз План генералне регулације у три фазе кроз 10 појединачних делова. Циљ израде ових планова за грађевинско земљиште је детаљнија разрада територије, саобраћајних и инфраструктурних система, комплекса и објекта од јавног интереса. План је синтеза урбанистичких решења, могућности изградње и уређења за грађевинско подручје.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)