НАРОД ОДУШЕВЉЕН СПОМЕНИКОМ СТЕФАНУ НЕМАЊИ: Окупљања и фотографисања на Савском тргу (ФОТО)

Ш. МАРОВИЋ

28. 01. 2021. у 16:15

ДАН после свечаног отварања споменика оснивачу средњовековне српске државе Стефану Немањи, високог 23 метра, многобројни житељи престонице дошли су јуче на Савски трг да виде грандиозни монумент.

НАРОД ОДУШЕВЉЕН СПОМЕНИКОМ СТЕФАНУ НЕМАЊИ: Окупљања и фотографисања на Савском тргу (ФОТО)

Фото: Петар Милошевић

Испред здања некадашње зграде Главне железничке станице присутни су уживали у разгледању мозаика, а многи су ову посету овековечили фото-апаратима и мобилним телефонима.

Посетиоци нису крили одушевљење и понос што је велики жупан, једна од најзначајнијих личности српске историје, коначно добио своје обележје у Београду.

- Срамота је да до данашњег дана у српској престоници није било споменика великом Стефану Немањи, надам се да је сада та неправда бар мало исправљена - каже Београђанка Софија Н., за "Новости".

- Отварање је било величанствено, а такав је и мој данашњи утисак. Његова висина и монументалност савршено показују какве је заслуге имао за стварање наше земље. Мозаик је такође фасцинантан, а довела сам и унуке да им бар мало боље приближим живот наше највеће владарске породице.

Ни пандемија вируса корона није омела народ да се јуче током читавог дана диви постаменту, на ком се налазе четири рељефа са сликама из Немањиног живота. На сваком кораку могло се видети севање блицева са мобилних телефона, али и трагање за местом са најбољим кадром за сликање. Велике и лепе утиске грађани, такође, носе и са реконструисаног Савског трга, места које је некада било ругло Београда. Сада, уз засађено цвеће и 250 стабала, али и плански урађене стазе и околне улице, тежи да постане нови центар метрополе и место које ће бити уписано у све будуће туристичке руте у Београду.

- Трг треба да буде управо овакав, широк и простран, са спомеником оснивачу лозе Немањића - каже једна старија дама. - Одушевљена сам и целим простором, а видим да река људи која се слила у овај део града само потврђује ту чињеницу. Види се да је сваки детаљ пажљиво биран, свака част и мајсторима који су вредно радили да се ово успешно заврши.

У ту беспрекорност израде уверили смо се шетајући Савским тргом, највећим у целој земљи, са 20.000 квадрата корисног простора. Свака коцка плански је урађена, сваки детаљ вешто испланиран, па је и кашњење, које су проузроковали вирус корона и нова црпна станица, брзо заборављено. Сви присутни грађани, које смо у ведром јануарском дану затекли на тргу, сложни су у једном: споменик Стефану Немањи је нешто што је било потребно и нашој земљи и граду Београду.
 

Комплетан утисак о грандиозности овог простора употпуњује старо здање бивше железничке станице, изграђено давне 1884. године. Уз реконструисану фасаду објекта, урађено је и декоративно осветљење, а у наредном периоду очекују се и радови на његовој унутрашњости. Када и то буде завршено, ова лепотица требало би да постане Историјски музеј Србије. У њему ће моћи да се документује и грађанима изложи само делић вредне заоставштине која се сада чува у разним депоима.

ИЗЛОЖБА НА ОТВОРЕНОМ

ОСИМ споменика Стефану Немањи и Савског трга, грађани испред улаза у бившу зграду железнице могу да посете изложбу на отвореном (на слици) Историјског музеја Србије. Као и читав програм, и она је посвећена владарима из династије Немањић. Тако су се знатижељни посетиоци кроз причу на српском и енглеском језику ближе упознали са достигнућима Светог Саве, краљева Милутина и Драгутина, цара Душана и осталих личности чувене владарске породице.

А Музеј града Београда, који такође, још нема своју зграду, у списак објеката о којима се брине, јуче је "уписао" и споменик Стефану Немањи, читав комплекс овог монумента.

- Велика нам је част и изузетно смо захвални јер нам је поверена брига о овом уметничком делу - истакла је Јелена Медаковић, директорка Музеја Града Београда.

- Стараћемо се о његовој заштити, што подразумева бригу о свим конзерваторским мерама, с обзиром на то да је израђен изузетно комплексним вајарским и сликарским техникама. Не ради се само о ливењу бронзе, већ имамо и сцене урађене у барељефу, мозаик рађен од венецијанске пасте, који се налази у унутрашњости споменика, а постоје и делови од стакла. Све мере заштите обухватају сваки материјал појединачно, а наравно да је наш посао и да не дође до пропадања током времена.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (6)

НАВИЈАЧИ БАРСЕ У ТРАНСУ: Лионел Меси се враћа кући?