ЈУБИЛЕЈ У НОВОЈ НОШЊИ: Санација и конзервација фасаде зграде етнографског музеја завршена, преостало уређење плоча
ЈУБИЛЕЈ 120 година од оснивања Етнографски музеј дочекаће у новом руху.
Средствима Министарства културе, за које је ова институција раније аплицирала у износу од 6.730.000 динара, уређена је спољашњост зграде на Студентском тргу, која је овом здању вратила некадашњи изглед.
Како за "Новости" прича директорка музеја Тијана Чолак Антић Поповић, спољашњост зграде у коју се Етнографски музеј уселио педесетих година прошлог века захтевала је хитну и неодложну санацију и конзервацију фасаде. Она ће у потпуности бити завршена ове године, уређењем гранитних плоча на фасади, односно њиховим чишћењем и конзервацијом. Све се ради под будним оком Завода за заштиту споменика културе града Београда.
- Санирањем фасаде решили смо многобројне проблеме - истиче Поповићева. - Фасада је била у веома лошем стању, крунила се, отпадали су делови, а у збирке и у сале у којима су се одржавале изложбе улазила је вода приликом сваке јаче кише. У једној од изложбених сала промењено је осветљење, тако да је сада постављено право изложбено.
Неимари су изузетно захтеван посао успели да заврше за отприлике месец дана, како би спољашњост ове важне културне институције била комплетно заштићена. Радници су морали да обијају стари малтер, затворе све пукотине, али и фасаду учврсте племенитим малтером који сада краси ово здање. Сви радови изведени су домаћим материјалима, а на јавној набавци посао је добила фирма из Београда.
ВРЕДНА ЗБИРКА
У НЕКАДАШЊОЈ згради Београдске берзе, која је педесетих година предата Етнографском музеју на коришћење, поставке се могу погледати на три нивоа. Музеј располаже са 33 збирке и чак 52.000 предмета, који су сакупљани деценијама. Ове године ће бити обележено и тридесет година од првог издања Међународног фестивала етнографског филма.
Иако је епидемија вируса корона у прошлој години свима нанела губитке, у Етнографском музеју је био већи број индивидуалних посета него иначе.
- Због мера Кризног штаба, групне посете су биле онемогућене, а трећину наших посетиоца чине школарци, пошто материјал који се налази у музеју одговара наставном градиву - прича директорка музеја.
- Ипак, и они се полако враћају у нашу институцију. Многе изложбе је због новонастале ситуације могуће погледати и путем интернета. У среду ће бити отварање поставке "Сељак у карикатури јежа 1935-1990", а посетиоци увек могу да погледају нашу сталну изложбу "Народна култура Срба у 19. и 20. веку".
Музеј ће ове године, напомиње директорка, прикладним и занимљивим програмом са поносом представити све оно што је урађено у богатој историји овог културног бисера Србије, која траје већ пуних 120 година.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)