МЕДОЈЕВИЋ ОЦЕЊУЈЕ: Да ли се споразумом са Турском затвара обруч око Србије?

Новости онлајн

12. 08. 2021. у 11:40

ТУРСКА ће од 7. августа пружати конзуларну помоћ црногорским држављанима који путују или бораве у 25 земаља у којима Црна Гора нема дипломатско-конзуларна представништва, након што је у петак турски председник Реџеп Тајип Ердоган одобрио билатерални споразум, саопштио је председник Покрета за промјене, један од лидера Демократског фронта и доскорашњи посланик у Скупштини Небојша Медојевић.

МЕДОЈЕВИЋ ОЦЕЊУЈЕ: Да ли се споразумом са Турском затвара обруч око Србије?

Фото: Принтскрин А1ТВ

- Одлука Владе Црне Горе да са Турском склопи овај билатерални Споразум са собом отвара многа питања - додаје он.

Посебно, када се зна да Турска нема овакав споразум ни са једном другом државом на свету. Ниво економских односа са Турском није на неком стратешки важном нивоу. Извоз у Турску чини 3,3% укупног извоза, а увоз из Турске је тек 5,1% укупног извоза, истиче Медојевић.

Док су компаније са турским власницима најбројније, укупне инвестиције из ове земље су тек на десетом месту.

У банкарском сектору имамо "Зират" банку, турског инвеститора који је купио хотел "Фјорд" у Котору што би овом граду, а турска фирма "Тошчелик" газдује железаром у Никшићу. уз све веће и оправданије приговоре Синдиката да се масовно крше људска права.

- Чини се да је најинтензивнија сарадња на криминалном плану и да се крупне фигуре организованог криминала из Турске осећају добродошлим у Црној Гори - каже председник ПзП-а.

На војном плану нема неке озбиљније сарадње, као и у сарадњи обавештајних агенција.

Према његовим речима, ипак, овај билатерални споразум је много важнији Турској него Црној Гори. Турска има озбиљне геостратешке планове и шири свој утицај на Балкану. Иако је чланица НАТО, званична Турска не дели вредности демократије, људских права и слобода. Након неуспеха војног удара, Ердоган је суспендовао читав спектар, пре свега политичких права и увео ригидну личну владавину која је, са изменама Устава, постала супериорнија од свих других грана власти.

Турска је, како каже, држава без сумње једна од најважнијих ауторитета у исламском свету, од енормне стратешке важности за неке од највећих западних сила, пре свих Велику Британију.

С друге стране, Турска је земља ригидног режима у којој се људска права и слободе масовно крше. Ердоган веома јасно исказује своју амбицију за снажење не само интереса Турске државе, већ и ислама на Балкану, па се и ова екслузивна одлука за Црну Гору мора разумети и као део политике “меке моћи” и, могуће, инструментализације неких будућих геостратешких интереса у региону, преко Црне Горе.

Ово је, за сада, најдиректније и најконкретније исказивање посебних интереса Турске према Црној Гори и са собом носи читав низ отворених питања. Ниво дипломатских, економских, политичких, безбедносних, војних односа (посебно у прошлости) Црне Горе и Турске није указивао на стратешко савезништво.

Да ли се овим изненадним споразумом, затвара обруч око Србије и повећава притисак око решавања питања Косова и Републике Српске, остаје да се види. Дипломатија је често тајна и обавијена вишеструким слојевима интереса. Зашто је Црна Гора толико важна за Турску, видећемо, закључује председник ПзП-а.

(Борба)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (3)

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било