КОРА ХЛЕБА "ЛОМИ ЗУБЕ": Нова година у Црној Гори почела са додатним поскупљењима основних животних намирница
ЧИНИЛО се извесно да максимална цена хлеба не може бити већа од 65 центи. Проверили смо у пекари, ипак су веће од утврђене.
Цена основне векне са 50 увећана је на 70 центи. Интегрални је десет центи скупљи па сада кошта 90 центи, колико је и црни. И то нису једина поскупљења која су дочекала грађане на почетку 2022. године. Прошлог уторка повећане су и цене горива за један и два цента. Сада литар дизела кошта евро и 28 цента. Литар безоловног је 1,42, а супера 1,46 евра.
Ако се упореде цене појединих артикала на почетку прошле године може се закључити да су поједине веће 30 или 40 одсто. Тако је литар уља у јануару 2021. године био око евра, сада ако се "уграби" акцијска цена за флашу уља треба издвојити око 1,40 евра. И брашно је значајно поскупело, са 40 центи колико је било пре годину, сада најјефтиније тип 400 кошта 55 центи. Од почетка године увећане су цене млека и млечних прерађевина. Тако литар и по јогурта уместо 1,19 кошта сада од 1,45 па навише. Поскупели су павлака, сир, кајмак, па и јаја, тако да за десет комада сада треба платити евро и по или 30 центи више него пре месец, два. Веће су и цене слаткиша, хемијских производа.
Сва поскупљења до сада образложена су кретањима на светским тржиштима. Повећање цене хлеба правдају поскупљењима пшенице и брашна на берзама. Исто је када се говори о кретањима цена горива. За млеко, оправдање је у поскупљењу сточне хране и других сировина за узгој стоке и прераду сировог млека.
Са друге стране Предраг Дрецун, економски аналитичар, оцењује да се ова поскупљења у Црној Гори рефлектују зато што нема довољно развијене производње. Понавља своју тврдњу да мора више да се улаже у развој пољопривреде.
- Ако немате реални сектор и своју производњу, основне животне намирнице морате да увозите, то значи да зависите од увозних цена, односно да морате да увозите и инфлацију са њима. Ту нема ништа неочекивано - казао је Дрецун.
ПОВЕЋАЊЕ ПЛАТЕ "ЈЕДЕ" ИНФЛАЦИЈА
ЧИЊЕНИЦА је да ће кроз Програм "Европа сад" запослени добити веће плате у фебруару, да ће просечна зарада бити 700, а минимална 450 евра. То је вест коју су грађани једва дочекали, веће плате, али је спорно колико ће имати више са актуелним поскупљењима.
- "Европа сад" је добар амортизер за инфлацију, па 100 евра ефективно ће вредети 85 евра, јер ће десет одсто појести инфлација. Међутим боље овако него како је било до сада - поручио је Економски аналитичар Предраг Дрецун.
Препоручујемо
БАЈДЕН ХИТНО ПОВЛАЧИ ПОТЕЗ ЗБОГ УКРАЈИНЕ: Све мора бити готово пре него што Трамп ступи на дужност
АДМИНИСТРАЦИЈА одлазећег америчког председника Џоа Бајдена планира хитно да пошаље Украјини последњих шест милијарди долара помоћи.
06. 11. 2024. у 23:32
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп
У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.
07. 11. 2024. у 13:21
Коментари (0)