ВЕЛИКА ОПАСНОСТ СЕ НАДВИЛА НАД ЦРНОМ ГОРОМ: Мило Ђукановић спреман на све - Запад му ставио до знања да му је истекло време
ИСТОРИЧАР Александар Раковић казао је гостујући у јутарњем програму Хепи телевизије да је Мило Ђукановић спреман да брани своју позицију.
- Не бих искључио ни могућност његовог одласка у шуму о коме је говорио. Он нема решење да се врати на власт осим неким опструкцијама и покушајима да ућари на украјинској кризи чиме би желео да се прикаже као релевантан фактор који ће одбранити евроатлантизам али му нико више не верује, поготово јер су његови партнера њега одбацили - казао је Раковић.
Нису, како наводи, ни Руси ни Срби пресецали она кријумчарења на државним бродовима Црне Горе по океанима и морима света, већ су то радили Американци, Холанђани, Данци, Њемци и Британци.
- Према томе они су му ставили до знања да је њему време истекло и сада траже свог новог фаворита у том конгломерату странака. Појавило се и неколико нових фактора, али извесно је да је Ђукановићево време истекло али га не треба потцењивати. Он је спреман на све, а вероватно је спреман и да оде у шуму, али у том случају он је слабији фактор јер онај ко оде у шуму, изгубиће. Просто, или се неће снаћи у тој шуми или ће бити приведен правди“, концизан је Раковић.
Историчар тврди да се Ђукановић плаши да губитком власти у Црној Гори изгуби и имнуитет.
- Он ако не буде поново председник он више неће имати имунитет и онда се отварају могућности за његово процесуирање о чему су многи говорили, не само код нас у српским земљама, него и они на Западу. Он је у егзистенцијалном страху шта ће се са њим десити уколико буде изгубио имунитет и због тога ће се грчевито борити до краја. Чим вуче конце, он има могућност да опструише а сада опструише формирање нове Владе. Он може опструисати формирање Владе до прољећа следеће године а притом ни Скупштина неће себи изгласати скраћење мандата. Можда ћемо те изборе, и председничке и парламентарне, виђети на прољеће следеће године - подвлачи Раковић.
Историчар тврди да ни Дритану Абазовићу не одговара да неко други спроводи изборни процес већ ће то спровести његова Влада. Коментаришући потенцијални мандат Миодрага Лекића и ко може бити у тој Влади, историчар тврди да је то до њега, ако уопште буде било те Владе.
- Он ће направити свој избор у складу са резултатима из 2020 у договору са партнерима који ће ући у власт. Ја не видим могућност да Демократски фронт буде ван власти овог пута јер ДФ заслужује то, као покретач промјена у Црној Гори јер је то победничка коалиција. Гђе то има осим у Црној Гори да они који победе на изборима не могу ући у извршну власт, осим по дубини? То решење се показало као лоше када је реч о Кривокапићевој Влади, али и када је реч о Абазовићевој влади, премда је Абазовићева влада била много боља према српском питању јер је он потписао Темељни уговор што Кривокапић није желео. Остаје мистерија зашто то Кривокапић није учинио и зашто је стално пролонгирао и увлачио свети архијерејски Синод у нека образложења коме они нису веровали. Абазовић је потписао Темељни уговор онакав какав је већ претходно договорен и Срби због тога треба да му буду захвални - подвлачи Раковић.
Историчар говори да поред тога што кудимо Абазовићево решење о томе како је формирао ту Владу, морамо да похвалимо и оно добро јер смо праведни посматрачи и тумачи прилика у Црној Гори.
- Кривокапић је био велика грешка, али из грешака се учи. Абазовић је свакако боље решење од Кривокапића, а виђећемо да ли ће Лекић бити још боље, али то више не зависи од ових актера. То свакако зависи од тога хоће ли Скупштина скратити Ђукановићу мандат - казао је Раковић.
Српски фактор у Црној Гори је почео да јача, каже Раковић и додаје да је и Абазовић сам казао да то питање није решено 30. августа и да Ђукановић није пао са власти, ДФ би сам имао преко 50%.
- ДФ је почео много да јача и странци су видели да српски фактор мора бити задовољен у националном и културном смислу и да им да уступке. То се десило на питању СПЦ и по томе да Срби могу обављати неке функције. Говоримо сад о Габријелу Ескобару који је мегафон америчке политике. Он је на некој конференцији евроатлантског савеза Црне Горе признао да постоји српско питање у Црној Гори, тако да они морају направити компромис са спрским народом како би стабилизовали Црну Гору. Како ће се Црна Гора структурисати у будућности, виђећемо. Битно је да је позиција СПЦ сад јака и утврђена законима и прописима Црне Горе. СПЦ је ту изашла као победник али су ту победила и странке. Посебно ДФ. Да није било ДФ-а не би овога било јер су они давали чврсту инфраструктуру која је обезбедила победу. То је била једна велика синергија народа Црне Горе са Србима из Србије и Републике Српске - закључио је он.
(Борба)
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (4)