МЛЕКО И ЈОГУРТ ДУПЛО СКУПЉИ: Ако је судити по најавама Удружења, грађани не могу да рачунају на мировање цена

З. З.

13. 10. 2022. у 09:10

ВИШЕ, рекло би се, није изненађење што грађани свакодневно чују или виде неко ново поскупљење. За поједине намирнице чак и без најаве.

МЛЕКО И ЈОГУРТ ДУПЛО СКУПЉИ: Ако је судити по најавама Удружења, грађани не могу да рачунају на мировање цена

Фото В. Данилов

То се, утисак је, најчешће догађа са млеком и прерађевинама. А, судећи по најавама из удружења која се баве том граном поскупљења ће се наставити.

Млеко и прерађевине минулих месеци поскупели су готово 100 процената. Током лета литар и по јогурта могао се купити за непуних евро и 20 центи. Сада је цена истог производа из увоза преко два евра, док оно произведено у Црној Гори кошта непуних евро и 80 центи.

Ништа није боља ситуација ни када је реч о популарном млеку у тетрапаку. Пре два или три месеца литар је коштао непуних 80 центи, а тренутно за тај напитак треба издвојити евро и по. Несташице у рафовима нема. Избор је добар па је у понуди поред домаћег млеко увезено из Србије, Босне и Херцеговине, Словеније.

- Имам троје деце. Два литра млека и бар флаша јогурта треба ми сваког дана. За то треба издвојити свакодневно пет евра. А то је само додатак неком оброку. Заиста сматрам да би држава морала одреаговати да се више зауставе поскупљења те основне намернице - прокоментарисала је за наш лист Ивана К. из Подгорице.

А засада држава, рекло би се, не реагује. Има састанака са фармерима и представницима удружења, али без конкретних мера да се зауставе поскупљења.

- Очекујемо да се подигне откупна цена млека. Сточари се налазе у незавидној ситуацији.

Садашње откупне цене нас доводе до тога да многи размишљају да распродају грла и угасе фарме. Иницирали смо састанке са откупљивачима млека да размотримо може ли доћи до подизања откупне цене која се сада креће од 30 до 43 цента по литру што одређује квалитет - појаснио је Владо Лакић, секретар Удружења сточара Даниловград.

Додаје да цене млека од јула расту у маркетима па, како каже, то плаћају грађани.

- Власници трговина о томе нас нису обавестили. Требали су, такав је био договор. Наши приходи су на граници рентабилности и једино решење је да се повећају откупне цене. Ако тога не буде, једино решење ће бити да обуставимо испоруку млека сирарама и млекарама.

Мора држава коначно да одлучи треба ли јој сектор млечног говедарства - поручио је Лакић.

СИР 10 ЕВРА, КАЈМАК 20

НАРАВНО, није изостало ни поскупљење прерађевина од млека. На пијаци килограм пљеваљског сира кошта осам, колашински лиснати је чак десет евра, златарски је у продавницама седам, а кајмак је око 20 евра.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ФРАНЦУСКИ МЕДИЈИ О КУПОВИНИ РАФАЛА: Београд на њима жели руске ракете, Србија постаје права сила Балкана

ФРАНЦУСКИ МЕДИЈИ О КУПОВИНИ РАФАЛА: Београд на њима жели руске ракете, Србија постаје права сила Балкана

СРБИЈА је са Француском договорила куповину 12 нових, најмодернијих "рафала". Први борбени авион "рафал" стићи ће у Србију 2028. године, а до 2030. биће испоручена цела флота од 12 апарата која укључује три двоседа и девет једноседа. Француски медији наводе да ја Србија постала права регионална сила Балкана.

01. 09. 2024. у 07:53

ОВАКО ЈЕ ВУЧИЋ РАСТУРИО ЛИЦЕМЕРЈЕ  МИЛАТОВИЋА И ОСТАЛИХ ПОПУТ ЊЕГА: Председник Србије оголио све неистине искључиво истином

ОВАКО ЈЕ ВУЧИЋ РАСТУРИО ЛИЦЕМЕРЈЕ МИЛАТОВИЋА И ОСТАЛИХ ПОПУТ ЊЕГА: Председник Србије оголио све неистине искључиво истином

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар ВУчић на панелу “Придруживање Западног Балкана ЕУ” на Глобалном безбедносном форуму ”ГЛОБСЕЦ 2024” одговорио је председнику Црне Горе Јакову Милатовићу и осталим лицемерима који говоре и искривљују истину о Србији.

31. 08. 2024. у 13:51

Коментари (0)

ЕВО ЗБОГ ЧЕГА ЈЕ СРБИНУ ОДУЗЕТА МЕДАЉА У ПАРИЗУ: Овај потез их открио