ЗАВРШЕН ПРАЗНИК МИМОЗЕ: Суђење карневалу изазвало буру – спаљена лутка књижевника Андреја Николаидиса
СЕНКУ на добро организован, садржајан и одлично посећен 55. Празник мимозе бацио је завршни догађај, традиционално суђење и спаљивање карневала, кривца за све невоље и зла које су снашле град протекле године.
fOTO: V.V.
По нечијој замисли спаљена је лутка писца и колумнисте Андреја Николаидиса, преименована у Андросер Николаидесратис.
Реакције и мештана и гостију су оштре и подељене. Једни сматрају да је ово одговор на давно изречене оцене Николаидиса о Херцег Новом. Он је град назвао балегом који треба заобилазити и потопити, а који он сам заобилази као ђавола. Писао је и да „православље у Црној Гори смрди као кужна лешина, све до неба“.
fOTO: V.V.
Други спаљивање лутке књижевника сматрају срамним и недопустивим ма шта да је говорио и писао, и додају да је Херцег Нови некада знао да се са таквима „обрачуна“ на културан начин, како граду уметника и приличи. Помиње се и спаљивање лутке Дритана Абазовића у Котору које није изазвало оволико бурних реакција. Ситуација се око суђења и спаљивања карневала усијала, а остаје да видимо хоће ли се, по оној сваког чуда за три дана утишати или ће бити и тужби, како поједини наговештавају.
Огласила се званично и министарка културе Тамара Вујовић и поручила да заступа слободу изражавања и слободу говора, али се труди да реагује када се ова линија пређе. Из Министарства је саопштено да је Вујовићева навела да је лутка већ поделила јавност, а говор је био недопустив, са овог аспекта. Херцег Нови је један диван медитерански град, није „балега“ како га је писац називао. Али је неко у Херцег Новом много погрешио што је овакве речи допустио себи да напише и изговори, поручила је Вујовићева и осудила „увреде и непримерен говор који се могао чути током суђења карневалу“.
fOTO: V.V.
Пре спаљивања карневала на празнику су мештани и гости видели дивну карневалску поворку која је ишла од центра Херцег Новог до Игала, заједно са градском и месном музиком, мажореткама и тромбоњерима. У њој је било више од 600 учесника и тридесетак карневалских група.
Уследио је потом и одличан концерт Прљавог казалишта.
СКАНДАЛ У БРИТАНИЈИ, ПОРОДИЦЕ У ШОКУ: Директорка мртвачнице гледала цртани филм са мртвим бебама у својој кући
ЕЈМИ Аптон (38), оснивачица удружења Florrie’s Army у Лидсу у Енглеској, нашла се у центру велике афере након што су родитељи преминуле деце открили да су тела њихових беба држана у њеној кући уместо у мртвачници.
27. 08. 2025. у 17:50
ОВО ЈЕ ДЕТАЉАН СПИСАК НАМИРНИЦА КОЈИМА ЋЕ ПАСТИ ЦЕНА: Нове економске мере важне за грађане
ПРЕСЕДНИК Србије Александар Вучић истакао је јуче приликом излагања о смањењу маржи на кућну хемију и прехрамбене производе, а у оквиру представљања нових економских мера за грађане, да снижење које ће уследити као последица ограничења трговачких маржи обухвата 3000 производа из 23 групе.
25. 08. 2025. у 13:15
НЕОБЈАШЊЕН ФЕНОМЕН: Мноштво змија долази у цркву сваке године на Велику госпојину - "поштују" стари календар (ФОТО/ВИДЕО)
ПРАВОСЛАВНИ верници 28. августа славе Велику госпојину, а занимљив феномен, који наука још није објаснила, везује се за овај празник на грчком острву Кефалонија. Додуше - не за 28. август, већ за 15. када се Велика госпојина славила по старом календару. У то време, сваке године, у једну цркву долази велики број змија, што је навело маштовите локалце да исконструишу бројне легенде.
28. 08. 2025. у 11:02
Коментари (0)