КО ОДБИЈЕ НАТО, ДОБИЈА ОТКАЗ! Црна Гора шаље 30 војника који ће бити део снага за брзо реаговање

В. К.

23. 07. 2020. у 07:33

САВЕТ за безбедност и одбрану, којем је председавао Мило Ђукановић, одлучио је да до 30 припадника Војске Црне Горе постане део НАТО снага за брзо реаговање у међународним мисијама овог војног савеза.

КО ОДБИЈЕ НАТО, ДОБИЈА ОТКАЗ! Црна Гора шаље 30 војника који ће бити део снага за брзо реаговање

Фото: Влада ЦГ

Ко одбије, добиће отказ! Баш онако како је још раније запретио министар одбране Предраг Бошковић.

Лидер Покрета за промене Небојша Медојевић енергично се противи слању црногорских војника у мисије НАТО.

- Уводимо обавезност да свако војно лице у Црној Гори мора под претњом отказа учествовати у ратним војним операцијама које не прописује Скупштина, већ прописује штаб НАТО - упозорава Медојевић на "опасан преседан". - Да ли треба да допустимо да наши момци постану топовско месо за остваривање интереса глобалног светског банкарског фашизма?

Савет за безбедност и одбрану одлучио је да се НАТО снагама придружи један пешадијски вод ВЦГ, вод чете и батаљон, који би у овој мисији учествовали до краја 2022. године. Управо је у парламенту на дневном реду предлог одлуке о упућивању припадника ВЦГ у састав снага Северноатлантског савеза за брзо реаговање. Готово је сигурно да ће одлуку аминовати посланичка већина, Демократска партија социјалиста, Социјалдемократе, Бошњачка странка, Либерална партија, Хрватска грађанска иницијатива и Албанци одлучно.

У жустрој скупштинској расправи део опозиције сматра да црногорска младост не треба да иде на светска жаришта, сматрајући да се у Сирији, Авганистану, Либану или Ираку не бране интереси Црне Горе.

Фото: В. К.

- Као што смо упозоравали годинама, Црна Гора се неће ништа питати у НАТО савезу, већ ће бити само слуга интересним круговима у тој организацији која сада одређује на које ће ратно подручје распоредити војску ЦГ. Какве везе ми из Црне Горе имамо са сукобима у Авганистану, Ираку или Либији? Зашто бисмо ми учествовали у тим акцијама. Никад у историји НАТО није донео мир, него крв, рат, патње и сузе, а имамо примере СРЈ, Републике Српске, Авганистана, Ирака, Сирије - каже посланик Демократског фронта Јован Вучуровић. - То што је власт у Црној Гори преузела неке обавезе уласком у НАТО, не интересује грађане. Ово је прилика да се сетимо херојске одбране СРЈ и РС 1995. и 1999, отпора који је наш народ пружио у обрачуну са тада највећом војном силом, која је убијала децу, жене, старце, војнике. Памтимо јунаке са Кошара и Паштрика, који су се супротставили и НАТО и албанским терористима.

БРОЈНОСТ

ПРЕМА новој организацијско-
-формацијској структури, која би требало да ступи на снагу до краја месеца, Војска Црне Горе бројаће 2.368 радних места, а у условима ратног стања имаће 5.159.

МИСИЈЕ ТОКОМ 2019.

У ТОКУ 2019. године, црногорски војници били су ангажовани у три НАТО мисије. У мисији "Ојачаног присуства" у Летонији била су три контингента са 24 припадника војске, у мисији Кфора на Косову ангажовани су један официр и једно цивилно лице, док су у Авганистану у мисији "Одлучна подршка" уествовала три контингента војске са 87 припадника.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (9)

БЕЗ ГРУДЊАКА: Вимблдон је увек спектакл, али оно што је урадила Ана Ивановић нико не може да засени (ФОТО)