СВАКИ ПЕТИ ГРАЂАНИН НА ИВИЦИ СИРОМАШТВА: Светска банка проценила, најдубља рецесиа у Црној Гори са економским падом од 12,4 одсто

З.ЗОРИЋ

24. 10. 2020. у 09:25

ЕКОНОМСКИ пад од 12,4 одсто сврстаће Црну Гору на прво место у региону Западног Балкана. То је прогноза Светске банке утемељена на драстичном смањењу промета у туризму.

СВАКИ ПЕТИ ГРАЂАНИН НА ИВИЦИ СИРОМАШТВА: Светска банка проценила,  најдубља рецесиа у Црној Гори са економским падом од 12,4 одсто

Фото ЕПА

На основу те процене саопштили су да ће порасти и број сиромашних, па ће 20,4 одсто грађана бити на апсолутној граници. То значи да ће, према њиховој методологији, грађанин имати на располагању пет и по долара за дневну потрошњу.

У извештају се наводи да ће и јавни дуг бити око 90 одсто БДП-а, највећи до сада, па то захтева, како је оцењено, чврсто управљање у наредном периоду.

- Ако би се епидемија ставила под контролу до лета наредне године, може се очекивати раст економије, али је најважније да Црна Гора остане на реформском путу и да чврсто задржи тренд смањења дуга, да одржи макроекономску стабилност и омогући снажан и одржив опоравак - стоји у извештају Светске банке.

НЕПОВОЉНА ПОЗИЦИЈА

- ДА напоменем да смо се у првој половини године задужили 250 милиона евра, па добили интервентну подршку ММф-а од 74 милиона. Када се све то сабере, наш јавни дуг на крају ове године достићи ће и више од 90 одсто - каже Дамјановић, и закључује да ће и позиција Црне Горе на међународном тржишту за даља задуживања бити неповољнија него до сада.

Пандемија вируса корона оставила је снажан печат на тржиште рада, па је према званичним подацима у Црној Гори остало без посла 9.500 људи. Друге су процене да их је 15.000. Светска банка саопштила је податке за регион да је до јуна угашено 139.000 радних места. Проценили су и да је додатних 300.000 људи постало сиромашно у Албанији, Косову, Црној Гори и Србији, као и да се због короне и у наредном периоду очекује притисак на тржиште рада.

Василије Костић, економски аналитичар, оцењује за наш лист да значајан пад БДП-а указује шта се дешава када се економија ослања на туризам и услуге.

- Ковид криза не попушта и то ће свакако оставити негативан утицај на пореске приходе и даљи пад економије. За нас то значи да ће економија као што је наша - потрошачка додатно смањити приходе, а биће неопходно увећање социјалних давања - прокоментарисао је Костић.

Јавни дуг на крају јуна био је 3,66 милијарди евра. Дуг општина је око 80 милиона. Процене су у том периоду биле да ће пад туристичких прихода бити 40 одсто. Садашње прогнозе су да ће бити дупло већи. Урађен је ребаланс, али очигледно су, сматра Александар Дамјановић, доскорашњи посланик, биле лоше.

- Мислим да нисмо далеко још од једног ребаланса, већ у новембру. Погрешна је била и прогноза о паду

БДП-а од шест процената. Сада имамо пројекцију Светска банке од 12,4 одсто. То је најдубља рецесија, много већа од оне коју смо имали 2008. године - образложио је Дамјановић. n

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

БИЛА ЈЕ ТО ЉУБАВ НА ПРВИ ПОГЛЕД: Ево како је Ања Мит некада говорила о пилоту од кога се разводи