ОСТРОГ СПАСЕН ОД ОТИМАЧИНЕ: Изменама Закона о слободи вероисповести заштићена имовина и статус верских заједница у Црној Гори
ЦРНОГОРСКА скупштина је без присуства опозиције, усвојила измене и допуне Закона о слободи вероисповести. Тим чином завршен је буран период у коме је бивша власт накарадним правним актом покушала да отме имовину Српске православне црке у Црној Гори, што је довело до масовних демонстрација грађана, које су се потом преточиле у литије и на крају у свргавање режима Мила Ђукановића.
Нови законски оквир је елиминисао све чланове који се тичу промене статуса имовине и, што је најважније, она остаје у власништво Митрополије црногорско-приморске и њених епархија.
То значи да су Острог, светиње Боке которске, као и више од 50 манастира широм Црне Горе спасени од тога да их држава упише као своју имовину.
- Након годину дана, исправљена је неправда коју је бивши режим хтео да учини нарочито према СПЦ, третирајући је као сталну имовину Црне Горе, коју је крчмио три деценије. Сада су све верске заједнице, без изузетка, једнаке пред законом - навео је у свом првом реаговању Здравко Кривокапић, премијер Црне Горе.
Новим законом је прецизирано да, уколико држава жели да ту имовину евидентира као своју, може да покрене парнични судски процес, а не као што је до сада био случај - управним поступком. Укинута је и ранија одредба - да се верска заједница мора регистровати.
- Неправда око антицрквеног закона је Божјом милошћу, народном вољом, будношћу и жртвом целога народа исправљена под сличним околностима под којима је покушај пљачке на штету Цркве започео. ДПС је показао да је безбожна, антицрквена и криминална партија, која је имала озбиљну намеру да опљачка Цркву и насилно прекњижи храмове који су већ уписани као својина Цркве - каже за "Новости" адвокат Далибор Каварић, правни заступник СПЦ у Црној Гори. - Изузетна озбиљност и одлучност нове владајуће елите, на челу са председником Скупштине Црне Горе, заслужује посебно поштовање и захвалност.
Законом о слободи вероисповести, који је прошле године изгласала Ђукановићева власт, било је предвиђено да ће "сви верски објекти који представљају културну баштину, а били су имовина државе Црне Горе пре губитка њене независности 1918. године и који касније нису на одговарајући правни начин прешли у својину неке верске заједнице, бити препознати као државна имовина". Новим изменама Закона тај члан је избрисан, а унета је норма да се имовински спорови воде у парничном поступку пред судовима, а не у управном спору. Евентуални спорови између верске заједнице, са једне, и државе или локалне самоуправе, са друге стране, водиће се пред редовним судовима. Избрисана је и измена која се односила на регистрацију цркава и верских заједница, што је такође изазвало револт СПЦ и њених верника. Сада ће она бити евидентирана као постојећа верска заједница, са свим осталим у Црној Гори.
ПРИЈАВЕ ЗБОГ ОПСТРУКЦИЈЕ
Из ГП УРА најавили су да ће поднети кривичне пријаве против "криминалног деловања у Државној изборној комисији". У Покрету подсећају да је председник Државне изборне комисије Алекса Ивановић сатима опструирао замену посланика УРА, како би онемогућио да се одржи седница парламента на чијем дневну реду су биле измене Закона о слободи вероисповести. Скупштина је ипак одржана уз пуноправно одлучивање.
Препоручујемо
МАНДИЋ: ДФ и Нова су испунили обећање, одбранили смо Цркву и укинули срамни Закон
29. 12. 2020. у 17:11
СКУПШТИНА ЦРНЕ ГОРЕ ОДЛУЧИЛА: Изгласане измене и допуне Закона о слободи вероисповести
29. 12. 2020. у 02:29
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)