ЂАЛОВИЋА ПЕЋИНА ОЧАРАЋЕ ТУРИСТЕ: Улагање у природну атракцију код Бијелог Поља
ВЕОМА значајан дан за Бијело Поље. За читаву Црну Гору. Стварају се услови за улазак у најзахтевнију фазу пројекта Ђаловића пећина.

Фото Жељко Маџгаљ
Завршен је пут, завршено је електроснабдевање, завршава се визиторинг центар, али је управо улазак, односно пробој овог тунела који улази у срце пећине кључан за финиширање пројекта.
Овако се јавности обратио председник општине Бијело Поље Петар Смоловић, поводом пробијања улаза у Ђаловића пећину за потребе туристичке валоризације, чиме се, по његовим речима, стварају услови за почетак најзахтевније фазе пројекта која обухвата уређење унутрашњости пећине у дужини од око 800 метара.
ПРОЈЕКАТ којим ће чувена пећина над Вражјим фировима, дуга 18 километара (!), испитана у дужини од чак 12 километара, постати доступна туристима, љубитељима природе и научницима, вредан је око 23 милиона.
- Пројектом уређења Ђаловића пећине је предвиђена монтажа специјалних стаза и расвете, при чему ће се максимално чувати унутрашњост пећине и природног амбијента - каже спелеолог из Бијелог Поља Жељко Маџгаљ, идејни творац пројекта.
- Ово није обична пећина, то је у светским и европским размерама дар природе и ми смо као држава Црна Гора и Општина Бијело Поље уложили велике напоре да бисмо дошли до ове фазе.
АТРАКТИВНИЈА ОД ПОСТОЈНСКЕ ЈАМЕ
ЂАЛОВИЋА пећина "сместила" се у планинском подручју бјелопољске општине у чувеној Ђаловића клисури. Они који су видели пећину и враћали јој се, не само да је упоређују са Постојнском јамом, већ тврде да је - атрактивнија од словеначког "чуда". Јер, састоји се од већег броја канала, ходника и дворана који се према положају и општим морфолошким карактеристикама могу поделити на више целина.
У пећину је засада могуће ући једино у пратњи стручних водича, уз употребу комплетне опреме. Могуће је организовати улазак за највише 10-13 особа у истом временском интервалу.
Ово, каже, није једноставан пројекат. Подразумева изградњу жичаре од манастира Подврх до сервисног објекта испред улаза, као и реконструкција пута Губавач - Бистрица са градњом новог моста на Бистрици....
- Често се говори о томе да је први услов за валоризацију пећине приступачност, а ми видимо колико је уложено да се дође до ове фазе и изградња пута и изградња жичаре, пробој зарушеног улаза. Изградња жичаре започета је у октобру 2019. Дужина је 1,7 километара, имаће две гондоле са по осам места, капацитета 75 особа на сат, а вожња преко Ђаловића клисуре ће трајати скоро шест минута. Ово је један од најзахтевнијих пројеката не само у туризму, него уопште грађевински подухват у Црној Гор - објашњава Маџгаљ

ИСТРАЖИВАЊЕ Жељко Маџгаљ у Ђаловића пећини, Фото Општина Бијело Поље
ОВИМ пројектом ће се максимално заштитити клисура и пећина, што ће без икакве дилеме бити најбољи туристички производ у држави.
Када би се све пећине познате и оне скривене од очију јавности у Црној Гори спојиле на једно место, вероватно не би имале потенцијал и лепоту као Ђаловића пећина.
- Поносни смо што ћемо имати у скоријој будућности чиме да се похвалимо. Ово ће бити пројекат који ће генерисати све остале гране, посебно туризма и угоститељства - прича Маџгаљ, који ни сам не зна колико пута је боравио у пећини, водио колеге спелеолога са разних меридијана кроз њу, после чега су људи остајали без речи и причу о чудесној пећини проносили широм света.

ДРЖАВА ОДРЕДИЛА ОГРОМАН ПОРЕЗ ЗА КУЋУ ЖЕЉКА МИТРОВИЋА: Ево колико мора да плаћа
ДРЖАВА је одредила огроман порез за кућу Жељка Митровића.
01. 04. 2025. у 14:12

ПРОЦУРИО ПОВЕРЉИВИ ДОКУМЕНТ ИЗ ПЕНТАГОНА: Европа нек се брани сама у случају руског напада, друга држава је главна претња
СУПРОСТАВЉАЊЕ руској агресији, некада једна од кључних тачака Националне одбрамбене стратегије из 2022. године током администрације Џозефа Бајдена, три године касније више није међу најважнијим приоритетима Сједињених Америчких Држава.
01. 04. 2025. у 12:17

ЈЕДАН РАКИЈА, А ДРУГИ... Нећете веровати КАКО се зову пси новог амбасадора САД у Србији Марка Брновића
МАРК Брновић је увек поносно истицао своје порекло, уосталом ћерке му се зову - Милена и Софија.
31. 03. 2025. у 19:31
Коментари (1)