ЂАЛОВИЋА ПЕЋИНА ОЧАРАЋЕ ТУРИСТЕ: Улагање у природну атракцију код Бијелог Поља
ВЕОМА значајан дан за Бијело Поље. За читаву Црну Гору. Стварају се услови за улазак у најзахтевнију фазу пројекта Ђаловића пећина.

Фото Жељко Маџгаљ
Завршен је пут, завршено је електроснабдевање, завршава се визиторинг центар, али је управо улазак, односно пробој овог тунела који улази у срце пећине кључан за финиширање пројекта.
Овако се јавности обратио председник општине Бијело Поље Петар Смоловић, поводом пробијања улаза у Ђаловића пећину за потребе туристичке валоризације, чиме се, по његовим речима, стварају услови за почетак најзахтевније фазе пројекта која обухвата уређење унутрашњости пећине у дужини од око 800 метара.
ПРОЈЕКАТ којим ће чувена пећина над Вражјим фировима, дуга 18 километара (!), испитана у дужини од чак 12 километара, постати доступна туристима, љубитељима природе и научницима, вредан је око 23 милиона.
- Пројектом уређења Ђаловића пећине је предвиђена монтажа специјалних стаза и расвете, при чему ће се максимално чувати унутрашњост пећине и природног амбијента - каже спелеолог из Бијелог Поља Жељко Маџгаљ, идејни творац пројекта.
- Ово није обична пећина, то је у светским и европским размерама дар природе и ми смо као држава Црна Гора и Општина Бијело Поље уложили велике напоре да бисмо дошли до ове фазе.
АТРАКТИВНИЈА ОД ПОСТОЈНСКЕ ЈАМЕ
ЂАЛОВИЋА пећина "сместила" се у планинском подручју бјелопољске општине у чувеној Ђаловића клисури. Они који су видели пећину и враћали јој се, не само да је упоређују са Постојнском јамом, већ тврде да је - атрактивнија од словеначког "чуда". Јер, састоји се од већег броја канала, ходника и дворана који се према положају и општим морфолошким карактеристикама могу поделити на више целина.
У пећину је засада могуће ући једино у пратњи стручних водича, уз употребу комплетне опреме. Могуће је организовати улазак за највише 10-13 особа у истом временском интервалу.
Ово, каже, није једноставан пројекат. Подразумева изградњу жичаре од манастира Подврх до сервисног објекта испред улаза, као и реконструкција пута Губавач - Бистрица са градњом новог моста на Бистрици....
- Често се говори о томе да је први услов за валоризацију пећине приступачност, а ми видимо колико је уложено да се дође до ове фазе и изградња пута и изградња жичаре, пробој зарушеног улаза. Изградња жичаре започета је у октобру 2019. Дужина је 1,7 километара, имаће две гондоле са по осам места, капацитета 75 особа на сат, а вожња преко Ђаловића клисуре ће трајати скоро шест минута. Ово је један од најзахтевнијих пројеката не само у туризму, него уопште грађевински подухват у Црној Гор - објашњава Маџгаљ

ИСТРАЖИВАЊЕ Жељко Маџгаљ у Ђаловића пећини, Фото Општина Бијело Поље
ОВИМ пројектом ће се максимално заштитити клисура и пећина, што ће без икакве дилеме бити најбољи туристички производ у држави.
Када би се све пећине познате и оне скривене од очију јавности у Црној Гори спојиле на једно место, вероватно не би имале потенцијал и лепоту као Ђаловића пећина.
- Поносни смо што ћемо имати у скоријој будућности чиме да се похвалимо. Ово ће бити пројекат који ће генерисати све остале гране, посебно туризма и угоститељства - прича Маџгаљ, који ни сам не зна колико пута је боравио у пећини, водио колеге спелеолога са разних меридијана кроз њу, после чега су људи остајали без речи и причу о чудесној пећини проносили широм света.

ШОК ОТКРИЋЕ, ЕВО КО ВОДИ ОБОЈЕНУ РЕВОЛУЦИЈУ У СРБИЈИ! Вучићевић разоткрио блокадерско-криминалну хоботницу, у све умешан ректор Ђокић!
ГЛАВНИ уредник Информер ТВ Драган Ј. Вучићевић открио је шокантне податке о медијско-политичкој, блокадерској криминалној хоботници која се крије иза покушаја изазивања грађанског рата у Србији.
20. 07. 2025. у 15:05

ШОК ПРИЗОР НА ЕВЗОНИЈУ: Човек стигао на границу у ово време, нема живе душе! Ево када да кренете пут Грчке
ЛЕТЊИ одмор за многе грађане Србије и региона започиње у бескрајном реду на граничном прелазу Евзони, на улазу из Северне Македоније у Грчку.
20. 07. 2025. у 11:15

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (1)