ИНТЕРВЈУ Професор др Тамара Миловановић: Жутица није само болест прљавих руку

И. Ковачић

10. 07. 2021. у 14:29

ЗА већину, жутица је болест изазвана вирусном инфекцијом јетре која се јавља у срединама са нехигијенским условима и подручјима са нерешеном канализацијом.

ИНТЕРВЈУ Професор др Тамара Миловановић: Жутица није само болест прљавих руку

Фото Н. Скендерија

Жутицом, међутим, може да се назове свака жута обојеност коже и слузокоже, што је увек последица повишених вредности жучног пигмента билирубина. Занимљиво је и да када се говори о жутици као "болести прљавих руку" она уопште не мора да буде праћена жутилом коже.

У интервјуу, за "Новости", професор др Тамара Миловановић, хепатолог Универзитетског клиничког центра Србије, каже да жутица може да буде и акутни и хронични поремећај функције јетре, али и урођених поремећаја метаболизма билирубина, што се најчешће открива у дечјем узрасту:

- Када је реч о појави жутила коже и слузница, важно је да се утврди да ли се оно јавља код оних који су пре тога били здрави, код пацијената који узимају специфичне лекове или код оних који су били изложени неким отровима. Јер, жутица је знак разних болести и стања. Када кажу жутица, многи заправо мисле на болест јетре, која не мора увек да се манифестује жутом пребојеношћу коже и слузница.

* Шта све може да буде узрок жуте пребојености коже?

- То увек има везе са билирубином, а може да буде последица његове: повишене продукције, поремећеног преузимања, поремећене конјугације и екскреције, као и враћања овог жучног пигмента, неконјугованог и конјугованог, из оштећених јетрених ћелија и(ли) жучних канала у крв. У узроке жуте пребојености коже се сврставају и генетски повишене вредности билирубина, које су последица дефицита различитих ензима одговорних за метаболизам билирубина. Један од најчешћих поремећаја у метаболизму овог пигмента је Жилбертов синдром који се јавља код 10 одсто белаца. Сасвим је бениган и ретко даје жутицу, изузев у случају повећаног физичког напора, неспавања и стреса. Жилбертов синдром, не захтева никакво лечење, не угрожава рад јетре, а открива се обично за време или после адолесценције, када се случајно током лабораторијског тестирања утврди изолована хипербилирубинемија.

* Жутило коже се, понекад, јави и код здравих, али то не значи да имају болест коју зовемо жутица?

- Да. Жутицу може да проузрокује и неконтролисано или претерано узимање помоћних лековитих средстава и енергетских пића, највише међу младима. Ове наизглед безбедне и лако доступне супстанце могу да изазову оштећења јетре са озбиљном и видљивом жутицом. У већини су, нажалост, они који користе суплементе и чајеве, не размишљајући да могу више да нашкоде него да помогну себи. Са конзумацијом енергетских пића млади углавном претерују, чак их и комбинују са алкохолом, што појачава штетно дејство на јетру.

* Који су симптоми жутице која настаје као "болест прљавих руку"?

- Жута пребојеност коже и слузница уопште не мора да буде присутна у клиничком испољавању ове болести. Код ових пацијената доминантни симптоми су слабост, малаксалост, умор, бол у мишићима, мучнина, надутост, нелагода испод десног ребарног лука, тамна боја урина, светла боја столице или умор и свраб. Није увек лако да се ови симптоми препознају, јер су неспецифични и могу да се јаве и у случају других болести. Јетра има велики функционални капацитет, па болест уопште не мора да се препозна у раном стадијуму, већ у узнапредовалом, када се примете компликације.

* Да ли се жутице данас успешно лече? На које начине?

- Жутица је, као што смо већ рекли, и симптом и знак неке болести или тренутног стања, па је лечење најчешће специфично и усмерено на узрок. Тако се жутица која је последица уређеног поремећаја због смањене активности или недостатка ензима за метаболизам билирубина, не лечи. Ако је, пак, последица инфекције вирусом, лечи се специфичном антивирусном терапијом и данас је готово стопроцентно излечива. Уколико је болест касно откривена, чак и специфична терапија хроничних болести јетре је од мањег значаја, па је потребно упутити пацијента на трансплантацију јетре, као крајњи метод лечења тешког оштећења овог органа.

* Како се иначе проверава здравље јетре?

- Осим лабораторијских претрага од значаја је и ултразвучни преглед трбуха. Морам, међутим, да нагласим да у почетним стадијумима обољења јетре она изгледа практично нормално, а тек када постоји цироза као одмакли стадијум, тада ултразвучно могу да се уоче јасне промене у њеном изгледу. По потреби пацијент се упућује и на скенер и на магнетну резонанцу стомака. Врло је важна и биопсија јетре, јер је она као крајња метода кључна да се утврди тачна дијагноза и да се процени степен оштећења. Суштина је да основне лабораторијске налазе и ултразвук треба урадити на нивоу примарне здравствене заштите, и на основу ових налаза лекар опште праксе одлучује да ли пацијента треба упутити гастроентерохапетаологу, инфектологу или хематологу, јер су неке жутице најчешће проузроковане хематолошким обољењем.

ТРПЕ МОЗАК И БУБРЕЗИ

* ЗБОГ чега вредности билирубина не би требало да буду повишене?

- Повишене вредности билирубина лоше утичу на мозак деце, на бубреге одраслих и свакао одржавање високе вредности овог жучног пигмента није пожељно.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

КОМИЧНЕ СЦЕНЕ НА ОДБОЈКАШКОЈ УТАКМИЦИ: Ево шта се десило судији (ВИДЕО)