СПРЕЧИТЕ ПУТНИЧКУ ДИЈАРЕЈУ НА ВРЕМЕ: У 90 одсто случајева тегобе су бенигне, али могу да упропасте одмор

И. Ковачић

12. 07. 2021. у 13:10

ТРИ до пет дана пре одласка на море, бању, планину или језеро требало би започети са превенцијом путничке дијареје, која погоди чак половину туриста. Нова средина у коју се одлази на одмор има другачији састав воде и земљишта, што је довољан окидач да дође до стомачних проблема.

СПРЕЧИТЕ ПУТНИЧКУ ДИЈАРЕЈУ НА ВРЕМЕ: У 90 одсто случајева тегобе  су бенигне, али могу  да упропасте одмор

Фото: ЕПА

- Путничка дијареја јавља се углавном већ првог а најкасније трећег дана по доласку на жељену дестинацију - каже професор др Срђан Пешић, фармаколог Клиничког центра у Нишу. - Карактеришу је три или више воденастих столица у току дана, а уз овај симптом јављају се и болови у стомаку, грчеви, надутост, повишена телесна температура, а могуће је и повраћање.

Професор Пешић каже да путничка дијареја није опасна, јер код више од 90 одсто особа она прође спонтано, али би је свакако требало избећи, јер може да поквари дане одмора:

- Да би путници били заштићени све време важно је да пробиотик пију од три до пет дана пре пута, за време пута и током боравка на одабраној дестинацији.

Заправо су путничкој дијареји и подложнија деца, јер имају осетљивију цревну флору. Без обзира на то истраживања показују да чак 30 одсто родитеља на путовању не даје пробиотик и деци.

- Путничку дијареју је врло лако спречити уз проверене пробиотске препарате и код најмлађих - каже професор др Георгиос Константинидис, председник Удружења педијатара Србије. - Пробиотици су бенигни препарати и могу да се дају деци од првог дана живота, ако за то има потребе. Јер, код деце путничка дијареја може брже и непредвидиво да се искомпликује услед дехидратације.

Када је о избору пробиотика реч и за децу и за одрасле, како поручују двојица стручњака, најбољи су они паковани у капсуле, јер се пробитске културе у њима успешно чувају.

- Пробиотик би увек требало бирати према ономе за шта вам је потребан - каже професор Константинидис. - То практично значи да потражите савет од фармацеута који да изаберете за путничку дијареју, који да пијете уз антибиотску терапију, који у случају инфекције и слично. 

Вируси и тровање


ДОБРЕ бактерије из пробиотика помажу и у случају стомачне вирозе и у случају тровања храном.

- Постоји више врста дијареје - каже професор Срђан Пешић. - Дакле, код осетљивих сама промена средине ће да доведе до стомачних проблема, али није искључено да они настану и због неког вируса или тровања храном. Међутим, без обзира на узрок, пробиотска терапија је увек неопходна, а у случају путничке дијареје је и једина.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (0)

НА ТО САМ НАЈПОНОСНИЈИ: Андрија Милошевић о култној серији због које га публика обожава (ВИДЕО)