ПОГРЕШНО ТУМАЧЕЊЕ СРЧАНОГ РАДА: Доктор Синиша Павловић отркива како да разликујемо бол у грудима и ангину пекторис
БОЛ у грудима веома често може да буде фаталан, али и само мања промена срчаног рада. Узроци оваквог стања су бројни, међутим, важно је да разликујемо симптоме и ако је потребно уз стручну помоћ установимо дијагнозу.

FOTO: Arhiva novosti
- Ангина пекторис је мање дијагноза, а више је у питању симптом. Сасвим је друго питање што смо прихватили тај назив и поистоветили га са болешћу срца. У директном преводу "ангина пекторис" значи бол у грудима, а бол у грудима је срчаног порекла, само у одређеном проценту случајева. По различитим ауторима и истраживањима учесталост бола у грудима који се може повезати са срчаним узроцима углавном не прелази 50 одсто од свих случајева. То би значило да у половини случајева бол који се осети у грудима није срчаног порекла, а узроци су врло различити, а не треба искључити ни психолошке до психијатријских поремећаја који могу да буду повезани са тим, у том случају субјективним осећајем - појашњава професор доктор Синиша Павловић, кардиолог.
Он додаје да ипак, због највећег ризика од могућих компликација или лошег исхода, прво се искључују срчани узроци. Бол у грудима, дакле најчешће није погрешно дијагностикован. Он може бити само погрешно протумачен. С друге стране гледано, постоје стања у којима озбиљне промене у исхрањености срчаног мишића крвљу немају за последицу бол. Тада ангине (бола) нема, а инфаркт може бити чак и фаталан.

ШОК ОТКРИЋЕ, ЕВО КО ВОДИ ОБОЈЕНУ РЕВОЛУЦИЈУ У СРБИЈИ! Вучићевић разоткрио блокадерско-криминалну хоботницу, у све умешан ректор Ђокић!
ГЛАВНИ уредник Информер ТВ Драган Ј. Вучићевић открио је шокантне податке о медијско-политичкој, блокадерској криминалној хоботници која се крије иза покушаја изазивања грађанског рата у Србији.
20. 07. 2025. у 15:05

ШОК ПРИЗОР НА ЕВЗОНИЈУ: Човек стигао на границу у ово време, нема живе душе! Ево када да кренете пут Грчке
ЛЕТЊИ одмор за многе грађане Србије и региона започиње у бескрајном реду на граничном прелазу Евзони, на улазу из Северне Македоније у Грчку.
20. 07. 2025. у 11:15

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)