ИНТЕРВЈУ ДОКТОР ЉУБОДРАГ ЗАЈИЋ: Када је прави тренутак за хируршко лечење највећег зглоба у телу
ВРЕМЕ чекања за уградњу вештачког кука је постало неизвесно у време пандемије ковида, јер хируршке сале не раде пуним темпом. Услед тога многи који чекају на ову интервенцију забринути су за своје стање и са нестрпљењем очекују када ће им бити решене тегобе које имају. У нормалним околностима чекало се око годину до годину и по дана. Да ли је то предуго или има простора за стрпљење?
У интервјуу за "Новости" примаријус др Љубодраг Зајић, ортопед Института "Бањица", каже да се уградња вештачког кука сврстава у велике ортопедске операције и никако се не ради превентивно и што пре:
- Неопходне су редовне контроле, а моменат операције одређује искључиво ординирајући ортопед. Дакле, операцију кука не би требало радити ни превише рано ни сувише касно. Не прерано, зато што уградни материјал на неки начин има век трајања услед хабања и разглабављења, а не и сувише касно јер се обољење кука одражава и на кичму и колено, што доводи до додатних деформитета.
Млади
Који су најчешћи разлози да на операцији кука заврше млади људи?
- Постоји више разлога због којих се младим људима уграђује вештачки кук. Зглоб кука је седиште многобројних патолошхих стања која су у вези са циркулацијом и исхраном зглобова. Ова обољења доводе до структуралних и биомеханичких промена у зглобу, раних дегенеративних оштећења, која често захтевају уградњу вештачког кука већ у трећој деценији живота. Разна хематолошка обољења и малигна обољења деце, такође, могу да доведу до потпуног пропадања зглоба кука тако да нека од њих захтевају уградњу вештачког чак и у другој деценији живота.
На основу чега се процењује идеални тренутак за операцију?
- На основу анамнезе, односно када се јављају, како и колико трају болови, начина хода, обима покрета, контрактуре и налаза рендгена одлучује се када је прави моменат за уградњу вештачког кука. Дакле, не постоји идеално време за операцију кука, оно је индивидуално и зависи од тегоба пацијента. При томе, године оболелог нису пресудан фактор. Некада смо у ситуацији и да оперишемо младе људе, млађе од 30 година. Тада је обично последица обољења кука настала у детињству или услед лечења неког другог обољења применом кортикостероида, зрачне терапије и друго.
Који су то симптоми оболелог кука који би требало да упуте на први преглед код ортопеда?
- Бол, ограничење покрета и отежан ход су углавном симптоми који пацијента доводе до лекара. Бол се у почетку јавља после дужег хода, потом и на мањим дистанцама. На крају је пристуан и у мировању и током ноћи. Свакако да пацијент који се жали на повремен бол у куку после дужег хода, а рендгенски снимак показује почетне дегенеративне промене, није кандидат за уградњу вештачког кука. Али, дегенеративно обољење кука је углавном прогресивно и може да се очекује да ће се временом тегобе појачавати.
Уврежено је мишљење да уградња једног кука после извесног времена захтева и уградњу другог, да ли је то истина?
- Дегенеративно обољење кука је у значајном проценту обострано. Некада се промене јављају истовремено, а некада у различито време. Зато је неопходно уградити вештачки кук обострано. Али, уградња вештачког кука са једне стране ни на који начин не може лоше да утиче на онај други, здрав. Тај, у тренутку операције здрав кук, може да захвати процес дегенерације као и онај оперисан, па он временом пропада и мора бити замењен вештачким.
Да ли пацијент утиче на избор протезе кука?
- На избор имплантата, односно протезе кука, утиче више фактора. Пре свега старост пацијента, која је повезана са квалитетом кости. Зато се пацијентима млађим од 65 година уграђује бесцементна протеза, а старијим хибридна и цементна. Анатомија зглоба кука такође утиче на избор имплантата. Код пацијената са пропратним болестима неуромишићних система користе се имплантати са повећаном стабилношћу. Значи, избор имплантата је на ординирајућем ортопеду, пацијенти у томе немају учешћа. Данашњи имплантати су тако дизајнирани да омогућавају пун обим покрета, али пацијент са уграђењим вештачким куком имају одређена ограничења у физичкој активности без обзира на врсту уграђене протезе и са тим мора бити упознат.
Када кукови почињу да пропадају?
- Иако процеси дегенерације зглобних окрајака кукова почињу раније, код нормалних зглобова се клинички манифестују тек између четврте и шесте деценије живота. Међутим, код зглобова који су у ранијем периоду живота претрпели повреде, обољења, урођене аформације, процеси дегенерације почињу знатно раније, а симптоми се могу појавити већ између друге и треће деценије живота. Углавном, може да се каже да је дегенеративно обољење кука болест старијег животног доба с обзиром на то да је процес дегенерације зглобова и костију у непосредној вези са процесима старења.
Препоручујемо
МИРИС ХРАНЕ СМАЊУЈЕ ЖЕЉУ ЗА ЈЕЛОМ: Центри у мозгу не праве разлику између надражаја
10. 09. 2021. у 13:00
ВЕЖБЕ ЗА ЈАКЕ И ЗДРАВЕ КУКОВЕ: Провера у неколико корака пре физичке активности
10. 09. 2021. у 12:00
ЧАЈ ЗА ВИДАЊЕ РАНА: Обиље уља орашастих плодова позитивно делује на здравље
09. 09. 2021. у 15:30
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (1)