НЕ ПРЕТЕРУЈТЕ СА РИБОМ: Ово је нуспојава коју никако не смете занемарити
НЕМА много намирница које нуде веће здравствене добробити од рибе. Од смањења ризика од срчаних болести до подршке здрављу мозга, конзумирање рибе једна је од најбољих навика за свеукупно здравље. Међутим, док је уживање у лососу, бранцину или оради на жару укусан и здрав начин живота, постоји један нуспојава уноса велике количине рибе која се не може занемарити, а то је жива, која се у риби налази у траговима.
Истраживања су показала да се жива акумулира у риби, а прво је апсорбују планктони и алге, које затим конзумирају мање морске животиње, мање рибе, а на крају и веће рибе. Тако с временом све животиње у мору у себи акумулирају садржаве нешто живе, иако одређене врсте садрже више од других. Као и рибе, и људи преко исхране могу да акумулирају овај метал у организму, ако често једу рибу која је садржи.
Жива је, иначе отровни метал и превелика изложеност њој може да резултира тровањем, с ефектима попут оштећења слуха, вида и координације. Неки могу да искусе и слабост мишића. Жива је метал који потенцијално може да оштети човеков централни нервни систем или мозак и кичмену мождину.
Када је централни нервни систем оштећен, може наступити мноштво исхода, укључујући благе последице попут осећаја главобоље због губитка памћења или слабости мишића.
Препоручујемо
ПЕТ ВРСТА ДЕПРЕСИЈЕ: Различити начини лечења у зависности од психичког стања
24. 09. 2021. у 11:00
СТРАХ САГОРЕВА КАЛОРИЈЕ: Када тело доживи проток адреналина и метаболизам се убрзава
23. 09. 2021. у 13:40
ДОКТОРКА ЈЕЛЕНА ПЕТРОВИЋ ШУНДЕРИЋ ОБЈАШЊАВА: Колико је опасно када хемороиди крваре?
23. 09. 2021. у 12:00
ЈЕДНОСТАВНО И ЕФИКАСНО: Уз помоћ еластичне траке затегните се као струна
23. 09. 2021. у 11:00
И СРПСКИ НАУЧНИЦИ У БОРБИ ПРОТИВ КОВИДА: Стиже поузданији и бржи антигенски тест?
22. 09. 2021. у 16:00
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (1)