НИКАД ДВА ЛЕКА ИЗ ИСТЕ ГРУПЕ! Дуплирање доза посебно опасно за осетљив желудац

И. Ковачић

01. 11. 2021. у 13:12

ЛЕКОВИ за прехладу врло често садрже две или више лековитих компоненти.

НИКАД ДВА ЛЕКА ИЗ ИСТЕ ГРУПЕ! Дуплирање доза посебно опасно за осетљив желудац

Фото Shutterstock

Због тога су врло практични, јер се са једном таблетом или кесицом прашка у организам унесе више потребних супстанци којима се истовремено снижава температура, отклањају болови, олакшава дисање, смањује цурење носа, а некад се обезбеђују и витамини.

Међутим, ако пацијент у ординацији заборави да напомене да већ узима лекове "на своју руку" и лекар му пропише нове, може да дође до непотребног, а некад и опасног дуплирања доза.

Професор др Соња Вучковић, управник Института за фармакологију, клиничку фармакологију и токсикологију Медицинског факултета Универзитета у Београду, каже да је дуплирање доза посебно опасно када је парацетамол у питању:

- Парацетамол се користи за снижавање телесне температуре и отклањање болова и познат је по томе што ако се предозира може да доведе до веома озбиљног оштећења јетре, некад и са смртним исходом. Обично се не прописује више од два грама дневно, и то обавезно подељено у више појединачних доза. Максимална дневна доза парацетамола износи четири грама. Старије особе и оне са већ оштећеном јетром, које конзумирају алкохол или одређене лекове, које су потхрањене или гладују, посебно су осетљиве на парацетамол и оне могу узимати највише два грама на дан. Свако случајно или намерно узимање парацетамола у дози већој од максимално препоручене захтева хитно обраћање лекару.

У лечењу прехладе и сваке друге респираторне инфекције често се користи и "ибупрофен" и ацетилсалицилнадепресорно киселина ("аспирин").

- И ове лековите супстанце, такође, могу да буду састојци неких комбинованих препарата намењених за лечење прехладе - каже др Вучковић.

- Како се њихова нежељена дејства повећавају са повећањем дозе, требало би да се води рачуна да не дође до случајног дуплирања терапије. Максимална дневна доза за "ибупрофен" је 2,4 грама, а за ацетилсалицилну киселину четири грама дневно, подељено у више појединачних дневних доза. У фармакологији важи правило да никад не треба истовремено узимати два лека која припадају истој групи, а то су "ибупрофен" и "аспирин". Јер, тиме се не може повећати њихово жељено дејство, већ се само повећавају нежељена дејства.

Зато је, упозорава наша саговорница, важно да се пре примене консултујете са лекаром.

Такође, комбиновани препарати за лечење прехладе не би требало да се користе дуже од три до пет дана.

Комбиновани препарати за лечење прехладе често садрже и лековите компоненте које у слузокожи носа сужавају крвне судове, смањују оток и олакшавају дисање.

- То су супстанце: фенилефрин, псеудоефедрин, ефедрин, оксиметазолин и друге - објашњава наша саговорница. - Међутим, због ризика од претераног сужавања крвних судова и/или повећања крвног притиска, никад не треба истовремено узимати два лека из ове групе, било да се примењују орално или кроз нос. Другим речима, капи за нос које смањују запушеност носа, могу се ресорбовати и прећи у крвоток и појачати дејство препарата који се узима на уста. На овај начин могу да се потенцирају и остала нежељена дејства попут нервозе, несанице, вртоглавице, главобоље, мучнине и повраћање, убрзаног рада срца...

У саставу лекова за прехладу, некад се налазе и лекови против алергије - антихистаминици, који служе за заустављање цурења из носа и кијања.

- Они могу да имају нежељено дејство на централни нервни систем и могу да доведу до појаве поремећаја срчаног ритма, снижења крвног притиска, главобоље, мучнине и повраћања, замућеног вида - каже професорка Вучковић.

Осeтљив желудац

ВЕЋИ унос витамина Ц током прехладе обично није проблематичан. Витамин Ц је безбедан у широком распону доза. Сматра се да тек дозе веће од 2 г/дан могу довести до стомачних тегоба.

- Међутим, особе које имају проблем са желуцем и вишак желудачне киселине тешко подносе и мање дозе овог витамина - каже проф. др Соња Вучковић.

- Зато је вредно напоменути да је подношљивост витамина Ц у облику соли аскорбинске киселине већа него саме аскорбинске киселине, која је иначе најчешће коришћен облик витамина Ц. То је зато што соли аскорбинске киселине нису киселе и не иритирају желудац.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

СУПЕРШУТ СТИГАО НА КОСОВО И МЕТОХИЈУ – ЦРВЕНА ЗВЕЗДА И ФОНДАЦИЈА МОЗЗАРТ ЗА ПОМОЋ ПОРОДИЦИ МАТИЋ