НЕ МЕШАЈТЕ ГОРУШИЦУ СА АСТМОМ: Симптоми могу да буду одсутни током испитивања што отежава преглед
СИМПТОМИ које узрокује горушица и враћање хране из желуца у једњак могу да буду толико атипични и да доведу до бола у грудима, хроничног кашља, упале грла, промуклости, па чак и круњења зуба, да пацијент, уместо желудачних проблема помисли да има проблем са плућима.
Доктор Срђан Марковић, гастроенетеролог Клиничко-болничког центра "Звездара", каже да се у оваквим случајевима прво помисли на респираторну инфекцију или астму, па оболели са оваквим симптомима дође код гастроентеролога тек по савету пулмолога или ОРЛ специјалисте:
- Дијагностиковање атипичних манифестација горушице и враћања хране је често изазов, јер ова стања могу да буду одсутна у време испитивања, што отежава доказивање узрочно-последичне везе. Горња ендоскопија и 24-часовно праћење pH су неосетљиви и нису корисни за многе пацијенте као почетни дијагностички модалитети за процену атипичних симптома. Гастроскопија је свакако индикована код дуготрајних симптома, нереаговања на иницијалну терапију, или у случају алармантних симптома, као и код пацијената старијих од 50 година.
Када се дијагноза горушице и враћања хране из желуца у једњак потврди, доктор Марковић каже да се код пацијената који имају атипичне симптоме подстиче агресивна супресија киселине помоћу лекова из групе инхибитора протонске пумпе. То се ради два пута дневно пре оброка у периоду од три до четири месеца, иако неке студије нису показале значајну корист у симптоматском побољшању.
- Ако се ови симптоми побољшају или разреше, пацијенти могу да узимају минималну дозу ових лекова и дуже од шест месеци, нарочито ако узимају и антиагрегациону терапију после јела - објашњава наш саговорник.
- Хируршка интервенција је опција за оболеле који не реагују на агресивну терапију лековима. Међутим, дугорочне студије су показале да неки пацијенти и после операције захтевају медикаменте и вероватније је да ће да развију отежано гутање, измену слузнице у једњаку и појаве Баретовог једњака, те је потребно праћење и адекватно лечење.
Препоручујемо
ТУМОР ЈЕДЊАКА И ЖЕЛУЦА: Доктор Срђан Марковић о начинима и могућностима лечења
14. 12. 2021. у 12:45
ТЕСТ И НА БАКТЕРИЈУ: Ево када је неопходно да се уради гастроскопија
22. 11. 2021. у 11:11
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (0)