СВАКО ПЕТО ДЕТЕ РЕАГУЈЕ НА ХРАНУ: Почиње едукација о превенцији алергијских реакција код најмлађих

Б. Р.

16. 03. 2022. у 12:00

СВАКИ други човек, према европским подацима, има симптоме алергија: између 50 и 80 одсто пацијената има алергијски ринитис, 60 одсто беба има атопијски дерматитис, 50 одсто деце са атопијским дерматитисом развију астму, 40 одсто деце са екцемом има алергију на храну, а само алергију на храну има свако пето дете.

СВАКО ПЕТО ДЕТЕ РЕАГУЈЕ НА ХРАНУ:  Почиње едукација о превенцији алергијских реакција код најмлађих

Фото Shutterstock

Ови подаци су за стручњаке забрињавајући. Како би се подигла свест о овим проблемима и побољшао статус деце, посебно оне са нутритивним алергијама, Удружење "Алергија и ја" организује Караван алергија у већим градовима у Србији - Суботици, Кикинди, Јагодини, Нишу, Крагујевцу и Ужицу.Караван почиње 17. марта

У Удружењу наводе да је код нас додатни проблем што у пракси чак петина деце због нутритивних алергија и интолеранције на храну у предшколским и школским установама не добија исхрану каква им је потребна. Жалили су се Министарству просвете и Секретаријату за образовање и дечју заштиту Града Београда, али је одговор био да такав проблем не постоји.

Лекари, међутим, указују да је пре свега важно препознати алергијску реакцију код најмлађих, јер то у неким случајевима може да буде и пресудно.

- Ако је у питању анафилактичка реакција, последице могу бити фаталне. Уколико су у питању блаже алергијске реакције, може доћи до различитих и бројних манифестација, које у огромној мери зависе од брзине препознавања узрока проблема - каже др Гордана Петровић, имунолог-алерголог.

Фото Схуттерстоцк

Снежана Шундић Вардић, оснивач удружења пацијената "Алергија и ја", каже да је њихова идеја да се кроз едукацију и обуку о здравој и безбедној исхрани, повезаности исхране и алергијских болести препознају први симптоми алергије. Циљ је, такође, да се ради на превенцији алергијских реакција, подигне свест о здравој исхрани деце и омладине са нутритивним алергијама и повезаним алергијским болестима. То је услов да би се избегло погоршање здравља деце са алергијама, тешке и по живот опасне алергијске реакције и дискриминација деце са алергијама.

- Веза између атопијског дерматитиса, астме и нутритивних алергија је непобитна и веома је важно што пре уочити неко од ових обољења како би се што пре могло започети са превенцијом. Значајну улогу у стављању под контролу симптома и лечење алергијских болести има и одговарајућа здрава исхрана оболелих. Због тога је веома важно да се пацијенти као и њихова околина упознају са основама алергијских болести и здраве исхране - каже Снезана Шундић Вардић.

Дерматитис и астма

КАРАВАН алергија који започиње овог месеца ће поредедукативних предавања алерголога, пулмолога и дерматолога бити и информативно-забавног карактера, у којем ће се деца са алергијама, родитељи и васпитачи у вртићима и школама боље упознати саситуацијама у којима се свакодневно налазе.Присутни ће сазнати више о атопијском дерматитису, алергијама, астми и анафилакси од лекара из области алергологије, пулмологије и дерматовенерологије.

БОНУС ВИДЕО - СОЛАРНА ВОДА ЗА ПРОЧИШЋАВАЊЕ ОРГАНИЗМА: Ево како се прави

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“