КАКО ДЕТЕ РАСТЕ, НОГЕ СЕ ИСПРАВЉАЈУ: Родитељи не брините, неправилности у развоју најчешће нестају саме
ДЕФОРМИТЕТИ познати као "Х" и "О" ноге код деце су веома учестали, али охрабрујуће је да се спонтано повлаче како дете расте.
Само код малог броја њих неопходно је ношење одговарајућих протеза да би се неправилност исправила, а тек ако оне не помажу примењује се хирургија. У сваком случају појава "Х" и "О" ногу захтева преглед и праћење од стране лекара.
Асистент др Зоран Пауновић, специјалиста дечје хирургије и ортопедије, каже да је уобичајено да новорођенче има "О" ноге:
- То је нормална појава до узраста од 18 месеци. До ње долази услед специфичног положаја плода у материци. После 18. месеца, уколико остане "О" деформитет ногу, неопходно је направити рендгенски снимак да бисмо искључили постојање коштано-зглобне патологије.
Наш саговорник каже да када је о "Х" ногама реч, оне се појављују после 18. месеца, а временом се деформитет спонтано коригује, тако да се екстремитети исправљају до шесте године.
- Деформитет "Х" ногу је учесталији код девојчица током и после пубертета јер је код њих угао између бутне кости и потколенице повећан у односу на дечаке, што представља и секундарну сексуалну карактеристику женског пола - каже др Пауновић. - До шесте године ова неправилност је подједнако учестала код оба пола.
Уколико су криве ноге последица коштано-зглобне патологије, на располагању су неоперативне и оперативне методе лечења.
- Неоперативно лечење подразумева коришћење корективних помагала која штите и пружају потпору костима чиме настојимо да исправимо деформитете - каже др Пауновић. -
Ова помагала делују по добро познатим биофизичким законима, на пример да кост брже расте на месту растерећења. Што се тиче оперативног третмана, он се примењује код патолошких стања, као што су рахитис, фиброзна дисплазија или Блоунтове болести, а подразумева исправљање кости потколенице или натколенице хируршким путем. Понекад примењујемо и привремене "епифизиодезе" што представља метод привременог заустављања раста појединих делова дугих костију.
Доктор Пауновић истиче да уколико се "Х" и "О" ноге не лече, а требало би, може доћи до поремећаја статике и хода, деформације стопала и отежаног ослонца, као и болова доњих екстремитета и кичменог стуба.
Прерани ослонац
ПРЕМА речима др Зорана Пауновића, ортопеда, постоји више узрока појаве деформитета ногу. То су поремећаји у стварању кости, метаболичка обољења скелета, наследна обољења скелета и прерани ослонац деце на доње екстремитете.
БОНУС ВИДЕО - Једноставне вежбе за јутарње разгибавање: Мало времена за леп почетак дана
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)