СВАКИ ДРУГИ ЂАК ПОЗНАЈЕ КОРИСНИКА ДРОГЕ: Др Драгана Ратковић из УКЦВ упозорава на све већу опасност

Ј. СИМИЋ

07. 06. 2022. у 10:11

ПРОБЛЕМИ у породици, неуспешно васпитање, посебно код деце са тешким темпераментом и поремећајем понашања, као и хаотично стање у кући, посебно ако родитељи користе дрогу, неконтролисано пију алкохол или пате од неког другог менталног поремећаја, најчешћи су узроци који доводе до употребе психоактивних супстанци у детињству и раној адолесценцији.

СВАКИ ДРУГИ ЂАК ПОЗНАЈЕ КОРИСНИКА ДРОГЕ: Др Драгана Ратковић из УКЦВ упозорава на све већу опасност

Фото: Н. Карлић

Ово је утврдио Амерички институт за превенцију и истраживање зависности од дрога (НИДА), али њихови закључци су, нажалост, евидентни и у нашем друштву и у последње време све су присутнији - каже доц. др Драгана Ратковић са Клинике за психијатрију Универзитета Клиничког центра Војводине у Новом Саду.

Комисију за борбу против наркоманије у школама Влада Србије формирала је јула 2018. године са циљем да спроведе програм који ће допринети јачању свести младих о штетним последицама употребе дрога. Јесте ли у својој лекарској пракси приметили напредак на том плану?

- Током 2019-2020. године Институт друштвених наука, уз подршку Министарства здравља Републике Србије, спровео је "Истраживања фактора ризика злоупотребе психоактивних супстанци међу младима у Републици Србији". Истраживање је показало да су млади узраста од 14 до 18 година старости прилично неинформисани о штетном деловању дрога (више од половине испитаника), а на питања о марихуани било је највише нетачних одговора. Исти закључак је и из наше праксе и говори о неопходности континуиране едукације по наведеном питању.

ТРИ ТЕОРИЈЕ

A У етиологији зависности најчешће се разматрају три теорије...

- То су медицинска (биолошка), која истиче физиолошке узроке, затим психолошка, која се примарно бави структуром личности и психолошким механизмима, и социолошка, која узроке види у социјално-културној интеракцији индивидуе и средине. Према неким ауторима, она настаје, развија се и лечи кроз интеракцију различитих чинилаца који би се могли свести на четири основна, а то су личност зависника, породица, друштво и сама психоактивна супстанца.

Колико је времена потребно родитељима да уоче да њихова деца користе дроге и какве су њихове најчешће реакције?

- Нажалост, у трци за новцем и егзистенцијом, данас родитељи не проводе довољно времена са својом децом. Тако и уочавање симптома који би говорили у прилог конзумирања психоактивних супстанци бивају занемарени или непрепознати. И када се препознају, у питању су године или деценије до првог јављања на лечење и ту се губи драгоцено време јер употребом супстанци мења се начин функционисања можданих структура, а са дужином употребе и оштећења су већа.

Колика је вероватноћа да ће дете из породице у којој родитељи користе психоактивне супстанце и само почети да их користи?

- О генетској условљености болести зависности говоре многобројне студије, у смислу да, уколико се јави овакав поремећај код једног близанца, вероватноћа да ће и други близанац оболети од зависности, знатно је већа код монозиготних близанаца него код дизиготних. Но, ова стопа не износи 100 одсто, што говори у прилог томе да је етиологија мултифакторијална. У случају зависности од алкохола, каже се да синови зависника од алкохола обично су или зависници или трезвењаци. Млади људи не верују порукама о штетности алкохола и дувана ако њихови родитељи пију и пуше, а уколико су информације које млади добијају о ПАС у контрадикцији са њиховим личним искуством, одбациће их као неистините.

Из којих извора се млади људи у нашој земљи најчешће информишу о употреби и последицама коришћења дрога?

- Према актуелним подацима, око 50 одсто младих изјавило је да најчешће разговара са пријатељима о психоактивним супстанцама, а око 34 процента информише се преко друштвених мрежа. Ово управо може да представља велики ризик за њихово погрешно информисање, посебно ако са младима никада није примењен програм за јачање вештина у савлађивању проблема, указивања на позитивне примере из окружења и сл. Посебно забрињава податак да је 72 одсто испитаника изјавило да лако може да набави дрогу, али и да 47 процената ученика познаје особе из свог окружења које конзумирају дрогу.

Да ли су школске радионице и разговори на ту тему са наставницима један од најкориснијих начина да ђаци добију потребне информације о штетности ПАС?

- С обзиром на то да подаци недвосмислено указују да око трећине анкетираних ученика (37 одсто) о ризицима од дрога разговара са родитељима, али и да скоро исти проценат разговара у школи (35 одсто), јасно је да ће се препоруке за унапређење програма за превенцију односити на јачање породице и школе као заштитних фактора у превенцији употребе дрога међу младима. Из наведеног разлога неопходно је радити на јачању свести и родитеља и наставника и развијати вештине које ће на доказани начин постићи ефикасну превенцију.

ПРОБЛЕМИ БОГАТИХ И СИРОМАШНИХ

A Да ли чешће посежу за психоактивним супстанцама деца из сиромашних или из бољестојећих породица?

- Актуелне здравствене службе нису још увек у могућности да обезбеде такве податке. Још увек недостају или нису доступни епидемиолошки подаци из одређених подгрупа и институционалних мрежа где је очекивана већа заступљеност наведеног поремећаја (нпр. сиротишта, сегрегиране групе, притворски центри итд.), укључујући и социоекономски статус младих са наведеним проблемом.

Да ли неуспех у школи може да буде фактор који ће подстаћи ученика да се информише где и како може да набави психоактивну супстанцу?

- Неуспех у школи спада у такозване друге ризике, односно ризике ван фамилије. У Републици Србији истраживања говоре у прилог томе да око 30 одсто младих конзумира алкохол, а притом три одсто средњошколаца конзумира алкохол свакодневно, док викендом то ради њих 13 одсто. Марихуану је пробало 25 одсто средњошколаца, док четири процента њих то чини свакодневно, три процента викендом и понекад радним даном (три одсто), а један проценат само викендом. Око 10 одсто младих пробало је неке друге психоактивне супстанце (осим алкохола и марихуане), а сваки пети средњошколац свакодневно конзумира дуван.

Текст реализован уз подршку Покрајинског секретаријата за здравство

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АКО ПОБЕДИМ, ПОНИШТИЋУ ТУ ОДЛУКУ! Марин Ле Пен уздрмала Кијев, обећала све мању подршку Украјини

АКО ПОБЕДИМ, ПОНИШТИЋУ ТУ ОДЛУКУ! Марин Ле Пен уздрмала Кијев, обећала све мању подршку Украјини

ДОК Украјина губи територију у рату против Русије, изгледа да ће подршка једном од највећих присталица Кијева ослабити ако крајња десница дође на власт на француским парламентарним изборима у недељу.

05. 07. 2024. у 20:12

СИНЕ МОЈ ЈЕДИНИ, ДОЋИ ЋЕ МАЈКА ДА ТИ ГРЕЈЕ РУКЕ, КАО КАД СИ БИО МАЛИ Мајка страдалог Мирослава (21) љуби његов дрес - СРЦЕ ДА ПРЕПУКНЕ

"СИНЕ МОЈ ЈЕДИНИ, ДОЋИ ЋЕ МАЈКА ДА ТИ ГРЕЈЕ РУКЕ, КАО КАД СИ БИО МАЛИ" Мајка страдалог Мирослава (21) љуби његов дрес - СРЦЕ ДА ПРЕПУКНЕ

МИМИ, сине мамин, шта ћу јадна сад без тебе? Па, зар дете које си тек добио да те не упозна, да не зна какав му је отац био? Тек је требало да живиш и проживиш, а због пустог динара, због зараде за хлеб и стан да ми одеш? Где је ту правда?

05. 07. 2024. у 21:24

Коментари (0)

ЕГЗОТИЧНА ПОНУДА КОЈУ НЕ СМЕТЕ ПРОПУСТИТИ! Одмор из снова, већ од 407евра по особи! Путује се само 2 САТА!