У 22 САТА ЈЕ ИЗМЕРЕНО 30 СТЕПЕНИ: Београд је данас био најтоплији град у Европи, ево шта саветују лекари

Novosti online

01. 07. 2022. у 23:40

БЕОГРАД је данас био најтоплија престоница у Европи, а највиша температура измерена је у Банатском Карловцу. У једном београдском трамвају, очито без клима уређаја или с поквареном климом, возач је измерио рекордних 48,6 степени!

У 22 САТА ЈЕ ИЗМЕРЕНО 30 СТЕПЕНИ: Београд је данас био најтоплији град у Европи, ево шта саветују лекари

Фото: Танјуг

Температура није падала испод тропских 35 до 21 сата, а у 22 сата на сајту Републичког хидрометеоролошког завода могло се видети да је "свега" 30 степени Целизујуса у главном граду Србије. У 22 сата у Београду измерена је температура ваздуха од 30 степена, пише Блиц.

Грађани у овим тропским данима углавном поштују савете лекара, али постоји нешто што сви радимо и што може довести до колапса. Др Александар Стијачић из Хитне помоћи, каже да су најопаснији су прелази из климатизованог простора у неклиматизовани.

- Оно што је најважније уколико сте у климатизованом простору, најгора ствар је, ући па изаћи, ући па изаћи из њега. Ако сте у аутомобилу и излазите из возила на неколико минута, не треба палити климу, јер много ће више шкодити када из климатизовног аутомобила изађете напоље, па се вратите, па изађете, па се вратите, него уколико је не укључите. Такође, уколико имате намеру да цео да проведете у некој просторији, онда је климатизујте и немојте да излазите напоље. Најопаснији су прелази из климатизованог простора у неклиматизовани и треба да буду одговарајући - наводи он.

Како прича, сваки човек може да колабира када из расхлађене просторије изађе напоље.

- Када из са улице на којој температура прелази 30 степени (данас и 36 степени), уђете у климатизовану просторију никоме није пријатно. Имате осећај да вам је лепо, а осећате да се на неки начин презнојавате и тада треба да узимати већу количину воде. То је највећи проблем и ту људи треба да да највише обрате пажњу - рекао је он.

Фото: Д.Миловановић

Др Стијачић је навео да грађани прихватају савете које им дају лекари.

- Ми свакодневно дајемо савете, људи то доста слушају и генерално прихватају наше савете. Статистички гледано, ми у Хитној помоћи немамо неких пацијената који могу да се повежу са последицом тих топлотних удара, сунчевих удара, сунчаница, неких колапса више него иначе. Људи су постали свесни да не могу у подне да оду у куповину и то је један од разлога због којих нема мого колапса по улицама. Сви слушају када им кажемо да са собом носе флашицу са водом, да се заштите од сунца, да у најврелијем делу дана не излазе, али сада је ипак врела ноћ и врео дан. У принципу да је важно да се не излажу много директном сунцу - наводи он.

Како казује, врућине су понекад и добре јер због тога грађани узимају више течности.

- Млађи иду и расхлађују се, пуни су базени, пуна је Ада и не можемо да кажемо да не сарађујемо. Људи прихватају наше савте и много олакшавају посао Хитне помоћи. Веће температуре некада и користе јер људи уносе више течности што је здраво, хидрирају се и то претежно водом, прохлађеном, а соковима у којима има шећер. Тако да у том смислу те су ствари добре - испричао је он.Др Стијачић наводи да је важно избегавати сунчање у најтоплијем делу дана, као и рад на сунцу.

БОНУС ВИДЕО - СПРЕЈ ПРОТИВ КОМАРАЦА: Направите домаћи спреј против комараца и решите се мука током лета

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

ЊИХ ДВОЈИЦА СУ У БОЛНИЦИ: Обрадовић забринуо гробаре после пораза од Будућности