ДА ЛИ ЋЕМО УСКОРО ИМАТИ ПОСТКОВИД АМБУЛАНТЕ? Замор, несаница, лупање срца, најчешћи симпотми после прележане болести
ПОСЛЕ прележане короне код одређеног броја људи јављају се постковид проблеми. Тегобе се манифестују кроз убрзани рад срца, замарање, јављају се болови у мишићима, другачије се реагује на стресне ситуације, али очигледан је и мањак концентрације.
Са овим тегобама пацијенти одлазе у домове здравља како би решили проблем, те се намеће питање, да ли су нам потребне сада и постковид амбуланте и колико је реално организовати их?
Наиме, пише "Блиц", за формирање постковид амбуланти потребна је реорганизација рада за коју је потребно време, а да ли ће их бити и у којим институцијама видећемо временом. Свакако, ко год има постковид симптоме јавља се изабраном лекару и одлази специјалисти, тако да је и постковид област покривена. Што се тиче "специјализованих" постковид амбуланти, ми их имамо организоване у Клиничком центру Србије на Клиници за психијатрију, али и у Сокобањи у Специјалистичкој болници. Све остало што долази у оквиру постковида, регуларно се, као и све остало решава у клиничким центрима и домовима здравља широм Србије.
Да се размишља о отварању постковид амбуланте поврдио је и проф. др Милика Ашанин.
- Има пацијената са постковидом и има их све више који долазе код нас. Као што знамо сви пацијенти могу да имају тај постковид период јер то је стање са хиљаду лица. Оно се може манифестовати и кроз неуролошке проблеме, и кроз кардиолошке, може се одразити на било који орган, јер говоримо о вирусу. Пацијенти долазе у наше амбуланте, има различитих тегоба, и ми све више размишљамо у том правцу да отворимо постковид амбуланту. Рецимо, на психијатрији је отворена посебна амбуланта где се могу јавити пацијенти са тегобама након прележане короне, рекао је професор Ашанин.
Директор Дома здравља Палилула др Александар Стојановић каже да је добро размишљати у том правцу јер је постковид код одређеног броја људи и те како присутан.
- Људи који су имали ковид са собом носе последице који се манифестују на разне начине, а то се манифестује тако што имају проблеме највише са замором, имају проблем са спавањем, јер једноставно сада воде другачије живот. И онда они одлазе и код психијатра. Нема правила да ли су млађи или старији, код свих је исто. Изабрани лекари воде рачуна о томе јер је све више људи који се жале на постковид симптоме - каже др Стојановић.
У оквиру Клинике за психијатрију Универзитетског клиничког центра Србије ради постковид амбуланта, а ову београдску амбуланту могу да посете пацијенти који су прележали инфекцију корона вирусом, а код којих су након тога настале психичке сметње. Инфекција корона вирусом може оштетити и друге органе осим плућа, што је познато, те може доћи и до појаве психичких поремећаја.
Тегобе трају до три, шест месеци па и до годину дана
Здравствене тегобе некада трају дуже, некада краће, али како стручњаци како у земљи, тако и у иностранству објашњавају, шта је корона све оставила за собом сазнаћемо и у наредним годинама. Иако су најосетљивији старији људи и они са хроничним болестима, на посктковид се жале и они млађи.
- Има и младих људи, има и оних пацијената који су имали тешку клиничку слику ковида, они су такође заступљени по нашим ковид амбулантама. Тај опоравак после короне продужено траје и често долазе са тегобама у кардиолошке амбуланте, неуролошке, уролошке.. Најрањивија категорија пацијената су свакако они који болују од хроничних срчаних кардиоваскуларних болести, они који имају срчану слабост, они су најрањивији, најподложнији и најризичнији, додаје професор Ашанин.
САВЕТ - НЕ ЛЕЧИТЕ СЕ САМИ
- Не лечите се сами и не узимајте било које лекове на своју руку. Јавите се изабраном лекари и он ће вас упутити даље, како бисте добили адекватну терапију, ако вам је потребна, закључује др Костић.
Као што је познато постковид период може трајати од три до шест месеци, па и дуже.
- Као свака вирусна инфекција, па и ковид инфекција између осталог може да се одрази на срце, на болести срчаних овојница, на болести срчаног мишића. Многи пацијенти у периоду ковида изложени су и дугом лежању, не само да су рањиви од стране болести већ и губитком кондиције, тако да се повратак нормалном животу често одгађа на неки продужени период. Оно што можемо препоручити то је имунизација, јер они који су се после вакцинације заразили лакше подносе болест - изјавио је проф. др Милика Ашанин, директор УКЦС.
Директор Клинике за кардиоваскуларне болести у УКЦ Ниш, доц. др Томислав Костић објаснио је недавно шта нас све може сачекати након прележане короне.
-Замор, прескакање срца које не спада у групу тежег срчаног оштећења, углавном се јављају ти проблеми. Ту је свакако пробадање, гушење, варирање крвног притиска, свакако да то треба лечити, али углавном у неком одређеном периоду се сви ти постковид симптоми губе. Наравно, има и оних пацијената код којих се јавља оштећење срчаног мишића, али тај проценат је мали. Ипак, оно што је показала епидемија у протекле две године, јесте да ковид није само болест која напада плућа, него напада све органе, а нажалост кардиоваскуларни систем поред плућа највише страда, објашњава др Костић.
Препоручујемо
ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: "Избачени су, у току чишћење стамбених зграда"
ОРУЖАНЕ снаге Руске Федерације избациле су украјинске трупе са територије фабрике ватросталних материјала у Часовом Јару, а непријатељ је потиснут у приватни сектор. У току је чишћење стамбених зграда у граду, изјавио је саветник председника ДНР-а Игор Кимаковски.
14. 01. 2025. у 10:56
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)