ОСВЕЖИВАЧ ДАХА, ДИУРЕТИК И ЧУВАР КОСТИЈУ: Першун није само зачин - помаже у избацивању течности, олакшава реуматске болове

В. Н.

17. 12. 2022. у 18:50

ПОРЕКЛОМ је са Медитерана, за њега су знали још Грци и Римљани.

ОСВЕЖИВАЧ ДАХА, ДИУРЕТИК И ЧУВАР КОСТИЈУ: Першун није само зачин - помаже у избацивању течности, олакшава реуматске болове

Фото: Shutterstock

Од давнина се першун користио за лечење стања попут високог крвног притиска, алергија, запаљенских болести и као диуретик.

Першун нуди много више хранљивих састојака него што људи мисле. Богат је витаминима А, Ц, важних хранљивих састојака са антиоксидативним својствима. Посебно је богат витамином К, који има улогу у  згрушавању крви и здравље костију. Першун садржи и фолате и калијум. Поред тога, има веома мало калорија, а сјајан укус, што га чини одличним нискокалоричним састојком за многе рецепте.

Першун садржи много моћних антиоксиданата важних за здравље. Главни су флавоноиди, каротеноиди и витамин Ц који смањују оксидативни стрес у телу и могу смањити ризик од одређених карцинома. На пример, висок унос флавоноида у исхрани може смањити ризик од рака дебелог црева и до 30 одсто. Само 30 грама першуна обезбеђује 53 одсто дневних потреба за овим витамином. Першун је препун витамина К – неопходног хранљивог састојка за здравље костију.

Занимљиво је да сушени першун може садржати више антиоксиданата него свеже гранчице. У ствари, једна студија је открила да сушена биљка има 17 пута више антиоксиданата од свежих биљака.

Фото Shutterstock

ОД ПЕРШУНА ЗДРАВО И УЉЕ

Уље семена першуна има антимикробну активност, успорава размножавање, али и убија одређене врсте бактерија. Као природан диуретик избације вишак соли - мокраћну киселину, уреу, вишак натријума и патолошки накупљене течности у телу која ствара отоке. Захваљујући овој особини уље семена першуна може да се користи за снижење високог притиска. С обзиром на то да ово уље уклања вишак соли из тела, оно доводи до олакшања тегоба које су везане за артритис, гихт и реуматичне промене.

Богат храњивим састојцима који штите очи

Лутеин, бета каротен и зеаксантин су три каротеноида у першуну који помажу у заштити очију и вида. Добар је извор витамина Б витамина – 30 грама обезбеђује 11 одсто дневних потреба. Першунов лист нарочито је делотворан као средство за подстицање излучивања штетних материја из организма. Антиоксиданси и хлорофил у листу биљке помажу да се из организма избаце штетни и токсични елементи који изазивају запаљења и инфекције.

Као лековити део биљке се користи осушен плод, лист или корен. У исхрани се углавном користе листови и корен, а у својству лековите сировине најчешће се користе плодови.

Фото: Free Images Pixabay

 

Исецкајте корен и лист першуна да добијете две-три кашике смеше. Прокувајте у 2,5 децилитара пет минута. Кад се охлади, попијте. Можете да пијете до три шољице овог чаја дневно. Напитак ће вам помоћи да се решите отечености и надувености. Занимљиво је да биљка може деловати као природни освеживач даха, тако да можете и жвакати гранчицу током кувања како бисте освежили дах.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи

ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи

У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.

01. 11. 2024. у 11:25

ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)

ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)

ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".

01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28

Коментари (0)

СТВАРИ КОЈЕ ОБАВЕЗНО МОРАТЕ ПОНЕТИ НА ЗАДУШНИЦЕ: Многи носе храну, а заборављају најбитније