Зашто су шампони без сулфата кључни за здраву косу?
Купили сте шампон који обећава савршен изглед ваше косе, али она је и даље, ако не и све више, беживотна, крхка, слаба и подложна пуцању. Питате се где грешите, а одговор се можда крије управо на декларацији производа.

Фото: Пиксабеј
Како да у саставу шампона уочите "црвене заставице"?
Због огромног броја производа који обећавају најразличитије могуће ефекте, нега косе, чини се, никад није била лакша и приступачнија. Од шампона и балзама, до маски и производа за стилизовање, тржиште је препуно различитих опција. Произвођачи се утркују да истакну да имају различите формулације и састојке, које рекламирају као корисне за побољшање стања косе, за хидратацију, волумен, сјај или спречавање оштећења.
Међутим, да ли сте некада чули да се неко хвали употребом сулфата, парабена или силикона у производима за негу косе? Наравно да не, јер су они на листи штетних састојака - могу да изазову иритацију, исушивање или оштећење косе.
Срећом, на тржишту постоје и шампони без штетних састојака, који ће заиста неговати вашу косу, како би била здрава, јака и сјајна.
Зашто су сулфати озлоглашени састојак козметичких производа?
Сулфати су чест састојак шампона, сапуна и гелова за туширање. Натријум лаурил сулфат (СЛС) и натријум лаурет сулфат (СЛЕС) најчешће се користе, јер имају снажна својства пене и уклањају масноћу и нечистоће са коже и косе.
Признаћемо искрено да волимо пенушаве купке и шампоне, али колико је ово заиста добро.
Сулфати заправо могу да имају лоше дејство на кожу и косу. Они их исушују, посебно код особа са осетљивом кожом или проблематичним власиштем. Уклањају природна уља са коже и ремете равнотежу природне хидратације.
Зато би требало да обратите пажњу на декларацију производа и избегавате оне који садрже горе поменуте СЛС и СЛЕС, а окренете се сулфат-фрее или лоw-сулфат производима. Ове формуле су обично нежније према кожи и коси, а и даље ефикасно уклањају нечистоће.
Шампони без сулфата, парабена и силикона имепратив су уколико желите да заиста на прави начин негујете косу. Они неће исушивати власиште и длаку, нити ће вам се од њих стварати перут. Избећи ћете трајна оштећења и промену нијансе или убразано испирање код бојене косе.
Правилна хидратација косе
Нега косе више је од избора адекватног шампона. Ако желите јаку и блиставу косу, обавезно би требало да укључите производе попут балзама и маски, заштитних спрејева, уља, серума...
Хидратација – ово је заиста моћна реч и то не без разлога. Хидратација организма уопштено кључна је за здравље, а исто се односи на кожу и косу.
Комбинујући шампон и балзам за косу, пружићете јој оптималну негу и обезбедити хидратацију, заштиту и лепши изглед.
Хидрирана коса има тенденцију да изгледа сјајно и здраво. Балзами садрже састојке који дубински хидрирају косу. Они помажу задржавање влаге унутар власи, спречавајући исушивање и одржавајући косу меком и глатком. Сува, крхка и оштећена коса је склона пуцању и ломљењу, а балзам је ту да то спречи, јер формира заштитни слој око власи.
Пошто омекшава косу, олакшава рашчешљавање. Смањује стварање трења, па самим тим и ризик од ломљења и пуцања косе.
Као што је то случај и са шампонима, постоји пуно различитих врста балзама, али упутство за употребу је свима исто - балзам наносите на крајеве косе, избегавајући власиште да бисте се поштедели осећаја тежине у коси и не претерујте у количинама које употребљавате.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)