"СТВАРИ СЕ ПОМЕРАЈУ НАБОЉЕ": Истраживање о информисаности становништа о хуманом папилома вирусу (ХПВ)

Novosti online

05. 03. 2024. у 12:27

ИНФОРМИСАНОСТ о Хуманом папилома вирусу (ХПВ) у Србији је много боља, али и даље мала у поређењу са европским земљама.

СТВАРИ СЕ ПОМЕРАЈУ НАБОЉЕ: Истраживање о информисаности становништа о хуманом папилома вирусу (ХПВ)

Foto: Jelena Branković

Иако чак 85 одсто испитаника зна да ХПВ инфекција може да изазове карцином, ми и даље имамо свега пет одсто вакцинисане деце. У земљи у којој просечно две жене свакога дана изгубе живот због карцинома грлића материце, забрињавајући податак јесте да је две трећине испитаника рекло да им педијатри уопште нису препоручили имунизацију деце против овог вируса - ово су подаци најновијег истраживања о информисаности становништва о ХПВ имунизацији, које је Удружење за борбу против рака грлића материце и јајника "Проговори" реализовало током фебруара 2024. године уз помоћ Удружења жена "Наша Аска".

Рак грлића материце је четврти најчешћи облик рака код жена у свету и годишње од њега умре око 300.000 пацијенткиња. Са више од 1.500 новооболелих и приближно 700 умрлих жена, рак грлића материце други је водећи узрок оболевања и четврти узрок умирања од рака код жена у Србији. Од јуна 2022. држава је препознала имунизацију као најефикаснију заштиту од ХПВ, вакцина је бесплатна за све дечаке и девојчице узраста од 9 до 19 година.

- Након две године смо поновили истраживање како бисмо могли да видимо да ли људи данас више знају о ХПВ, да ли су се променили неки ставови везано за вакцинацију. Када погледамо резултате, види се да се по мало ствари померају набоље, али то само показује да морамо да радимо и даље како бисмо остварили веће помаке. Оно што је значајно, јесте да грађани данас знају много више о ХПВ и последицама које он изазива. Захваљујући активностима, пре свих удружења пацијенткиња и медија та информисаност је боља, али нам још увек недостаје знања, одлучности и едукације медицинских радника. Са друге стране, кратко је време да би се у пракси ситуација променила. И даље је велики број младих заражено ХПВ-ом. Сматра се да је у свету популација од 17 до 23 година заражена преко 80 одсто овим вирусом. Код нас је мало више, јер млади не користе заштиту. Та масовна зараженост ХПВ-ом је узроковала да се рак грлића материце јавља у већем проценту. Најалармантније је што је сада пик појављивања првих симптома рака грлића материце код жена око 32. до 35. године живота - каже др Мима Фазлагић, гинеколог и председница Удружења жена "Наша Аска" које је у сарадњи са Удружењем за борбу против рака грлића материце и јајника „Проговори" урадило истраживање о информисаности о ХПВ.

Рак грлића материце настаје споро и ефекат на смањење учесталости овог обољења настаје током више година и деценија након увођења вакцине. Подаци показују да је у земљама где је вакцина уведена, већ дошло до драстичног смањења оболевања. У Србији је вакцина против ХПВ-а уврштена као препоручена, али не и обавезна.

- Оно што је важно јесте да та препорука не сме да остане мртво слово на папиру, него да и здравствени радници активно раде на промоцији вакцине, јер је препорука исто толико јака као и она која важи и за обавезне вакцине - наводе из удружења која су спровела истраживања.

- Једна од најбољих вести у претходном периоду је да је држава о трошку РФЗО омогућила вакцинацију девојчица и дечака против ХПВ-а. Ову могућност треба искористити и зато позивамо родитеље да вакцинишу децу, јер се на овај начин спречава појава карцинома рака грлића материце, као и рак пениса, вагине, ануса, ждрела и др., док организам након вакцинације ствара антитела на ХПВ. Искуства земаља, као што је Аустралија и скандинавске земље показују да је код више од 95 одсто становништва искорењен ХПВ, а самим тим и рак грлића материце. Ако за овако тешку болест постоји вакцина, треба искористи ту могућност и спречити сваки могући ризик да до ње дође. Међутим, оно што у овом тренутку радује јесте да је истраживање показало многу већу информисаност грађана о ХПВ. То је податак који показује да ми као удружење радимо добру ствар када је у питању подизање свести о вакцинацији. Зато ћемо наставити са активностима како бисмо оснажили и ширили свест о значају ХПВ имунизације, бољој информисаности јавности, како би обухват вакцинације био већи, а самим тим и спречила болест – истакла је Горица Ђокић из Удружења за борбу против рака грлића материце и јајника "Проговори".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

МИ НИСМО КРАЉЕВСКА ПОРОДИЦА: Син краљице Камиле проговорио о краљу Чарлсу и породичним односима у палати