САД НОРОВИРУСИ ОБАРАЈУ У КРЕВЕТ: Ово су симптоми

И.К.

21. 08. 2024. у 16:44

БОЛОВИ и грчеви у стомаку, мучнина, повраћање, дијареја, повишена телесена температура, губитак апетита, као и осећај слабости и малаксалости - симптоми су стомачног вируса који је многе ових дана оборио у кревет.

САД НОРОВИРУСИ ОБАРАЈУ У КРЕВЕТ: Ово су симптоми

Фото Shutterstock

Доктор Милош Томић, из Дома здравља "Владимир Годић" у Варварину, каже да ове симптоме, према светским истраживањаима, код више од половине инфицираних, узрокују норовируси:

- Карактеристике ових вируса укључују отпорност, што им омогућава да опстану на температури до 60 степени, као и да преживе у киселом желудачном окружењу и одатле се шире у доње делове дигестивног тракта где се најинтензивније размножавају. Пут преноса је феко-орални, дакле услед неправилно опраних руку. Дан до три након контакта са овим вирусима долази до испољавања тегоба.

Наш саговорник објашњава да се услед вирусне инфекције јавља упала слузнице желуца и танког црева:

- Лечење цревне вирозе углавном се своди на рехидратацију, јер се велике количине течности и електролита, нарочито калијума, губе путем повраћања и проливастих столица. Пијење течности у великим количинама може изазвати појачано повраћање, па је на почетку болести најбоље узимати по мало, гутљај воде сваких десет минута. Како се мучнина и грчеви смањују, требало би повећавати количину течности са већим размацима. Такође, треба водити рачуна о исхрани и избегавати масну, пржену и зачињену храну, а предност дати куваној храни попут пиринча, шаргарепе, бистре супе и бареног белог меса.

Доктор Томић наглашава да значајну улогу у лечењу могу да имају и пробиотици, али не и друга фармаколошка средства:

- Лекове који "блокирају" повраћање и пролив треба избегавати, јер вирус мора да напусти дигестивни тракт. Употребом ових средстава долази до ремећења одбрамбене способности, што омогућава вирусу да се задржи у телу.

Када је телесне температура изразито висока и уколико проливасте столице и повраћање трају дуже од три дана неопходна је помоћ лекара.

- Ако у повраћајном садржају или столици постоји видљива крв, или ако постоје знаци дехидратације, као што су сува уста, појачана жеђ, таман урин, ниске вредности крвног притиска, смањен еластицитет коже, такође је битно што пре потражити стручну помоћ - каже др Томић.

Појачајте хигијену

У ВЕЋИНИ случајва инфекцију неким од стомачних вируса могуће је избећи.

- С обзиром на то да је ово врло заразна болест, неопходно је правилно и често прати руке, нарочито након нужде, дезинфиковати површине које користи оболела особа и придржавати се хигијенских мера приликом припреме хране, нарочито оне која се термички не обрађује, попут салата од воћа и поврћа - напомиње др Милош Томић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

Зашто људи правдају и бране починиоца масакра у Гимназији у Санском Мосту?