ЧЕТИРИ ГЛАВНА ТИПА СТАРЕЊА: Погледајте који сте ви
СВАКО различито носи своје године, па кад почне процес старење, већ након 50. године, добијамо различите коментаре од "изгледаш супер", "делује старије", "чудно је оронуо/ла"... Зато је процес старења један од најфасцинантнијих феномена, јер потпуно различито утиче на људе, односно не старимо сви на исти начин. Чак и научницима није јасно шта све утиче на овај процес. Истраживање Станфорд универзитета покушало је да одгонетне овај "ребус".
Научници са Станфорда установили су, наиме, да постоје различити типови старења, тако што су спровели двогодишње истраживање на групи од 43 испитаника, старости од 34 до 68 година, којима су мерили биомаркере, укључујући микробе, протеине и масти. На основу резултата истраживања издвојили су четири типа старења, подвалчећи да један не искључује други. Истраживачи не само да су идентификовали различите типове старења, већ су и открили да људи могу да остаре различитом брзином.
Оно што охрабрује је да се неким учесницима истраживања који су усвојили промене начина живота, попут губитка килограма или здравије исхране, стопа старења успоравала током двогодишњег периода.
- Постоје лекови и разне врсте интервенција којима је могуће моделирати неке од ових процеса старења - рекао је др Мајк Шнајдер, вођа истраживачког тима. - Да бисмо их правилно применили, морамо тачно да знамо на које типове старења примењујемо неке лекове, дијете или одређене физичке активности, како бисмо добили најбољи резултат.
Шеф истраживачког тима др Шнајдер у закључку напомиње да су резултати истраживања веома битни јер сада можемо на основу анализа крви и биомаркера да утврдимо на који начин ћемо старити. Што значи да бисмо могли да предупредимо нежељене последице тог процеса променом понашања и неких навика.
Ово су четири главна типа старења утврђена према узроку, односно органском систему који својим слабљењем доводи до нарушавања здравља:
1. Метаболички тип
Свеукупни биохемијски процеси у једном организму се једном речју називају метаболизам. Када се ови биохемијски процеси наруше долази до поремећаја здравља, а неретеко и до развоја једне или више болести. Примера ради, људи који старе по метаболичком типу могу да пате од нарушене вредности шећера у крви, што с временом може да се развије у дијабетес, или од нарушавања односа масти у организму што резултује кардиоваскуларним болестима.
2. Имунолошки тип
Имунитет је медицински појам којим се означава способност организма да се одупре и одбрани од инфекција, болести или неке друге биолошке или хемијске опасности. Имунитет функционише попут механизма чија је улога успостављање баријера против патогена (вируси, бактерије, паразита), канцерогених ћелија, штетних молекула и отрова. Код појединих особа старење с временом доводи до слабљења имунитета, што је основа развоја, примера ради, онколишких болести.
3. Хепатолошки тип
Хепатолошки тип узрокује старење слабљењем функције јетре. Јетра је жлезда, која има важну улогу у метаболизму у коме обавља мноштво функција, укључујући детоксификацију, одлагање гликогена и производњу протеина крви. Она, такође, производи жуч, која је важна приликом варења. Медицински термини који су у вези са јетром углавном почињу са хепато- од грчке речи за јетру, хепар. Слабљење функције јетре, коју називају и "централана лабораторија организма", директно угрожава живот.
4. Нефролошки тип
Бубрези имају задатак да елиминишу вишак воде и све отпадне продукте метаболизма из крви. Осим тога, имају улогу у процесу продукције црвених крвних зрнаца, регулацији крвног притиска и електролита. Дакле, када се ова њихова функција наруши услед обољења настају системски проблеми који погађају цело тело и угрожавају комплетно здравље. За болести бубрега је карактеристично да су често асимптоматске, због чега се сматра да скоро 90 одсто особа уопште не зна да има болест и не лечи се, све док не буде касно. Отприлике, једна од десет одраслих особа има неки облик болести бубрега. Због тога је веома важно обратити пажњу на неке ране знаке и што пре се обратити лекару.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)