НОВИ САД СУТРА И У СУБОТУ ДОМАЋИН ЧЕТВРТОГ СРПСКОГ СЕНОЛОШКОГ КОНГРЕСА: Размена знања и искустава пут ка бољем лечењу рака дојке

З. ГРУМИЋ

26. 09. 2024. у 13:21

КАРЦИНОМ дојке је и у Србији најчешћи малигни тумор у оболевању и умирању код жена, што потврђује и податак о томе да у претходном петогодишњем периоду просечно сваке године буде регистровано око 4.500 новооболелих. Протеклих пет година су, такође у просеку, од карцинома дојке умрле 1.723 жене.

НОВИ САД СУТРА И У СУБОТУ ДОМАЋИН ЧЕТВРТОГ СРПСКОГ СЕНОЛОШКОГ КОНГРЕСА: Размена знања и искустава пут ка бољем лечењу рака дојке

Приватна архива

Према последњим подацима Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”, у Србији је 2020. године регистровано 4.368 новооболелих и 1.782 умрле жене од рака дојке. Стопа оболевања од тог карцинома износила је 64,5 на 100.000 а стопа умирања 20,3 на 100.000 жена у Србији.

- Упркос варијацијацијама у стопама инциденције и морталитета, у последњих пет година региструје се благо смањење стопа оболевања и умирања од рака дојке код жена - истиче за „Новости“ др Драгана Ђилас, председница Сенолошког удружења Србије (СУС), најављујући Четврти српски сенолошки конгрес који ће бити одржан у Новом Саду 27. и 28. септембра.

Она напомиње да се жене у Србији, према проценама Глобалне иницијативе за карцином дојке Светске здравствене организације (WHO Global Breast Cancer Initiative), налазе у средњем ризику оболевања и високом ризику од умирања од те малигне локализације.

Рак дојке се чешће јавља после 40. године живота али највише узрасно-специфичне стопе оболевања су у просеку регистроване у узрасту од 65. до 74. године.

О тој теми расправљаће водећи медицински стручњаци из региона, истраживачи и представници пацијената на предстојећем дводневном скупу у сали Ректората новосадског Универзитета.

- Овај конгрес није само прилика за стручно усавршавање, већ и за размену искустава са пацијентима, чиме градимо заједнички пут ка бољем разумевању и лечењу карцинома дојке – каже докторка Ђилас, која је председница Организационог одбора сенолошког конгреса.

Биће то јединствена прилика и за размену најновијих сазнања у лечењу, дијагностици и подршци оболелима, напомиње она и додаје да се очекује учешће више од 150 лекара из наше земље и региона а предавачи су из Србије, Хрватске, Мађарске и Немачке.

Поред онколога, хирурга, радиолога, патолога и стручњака других грана медицине овај важан догађај окупиће и представнике удружења пацијената лечених од карцинома дојке. - Циљ конгреса је оснаживање сарадње између здравствених професионалаца и пацијената, с нагласком на унапређење терапија, бриге и квалитета живота оболелих – објашњава докторка Ђилас.


 


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

ШЕК ШОКИРАО ЦЕО СВЕТ: Американци неће узети злато на Олимпијским играма 2028! Ови тимови могу до постоља!