Већина оболелих од депресије се не лечи
У Србији око 250.000 људи пати од депресије, а упркос тим великим бројкама остаје и даље недовољно препозната у друштву.
Велики део популације има предрасуде у вези са проблемима менталног здравља, и то је један од разлога зашто се већина оболелих не лечи. Нажалост, алармантна чињеница јесте да 10 до 15 одсто пацијената са депресијом изврши суицид, што додатно наглашава потребу за хитним деловањем.
Удружење психијатара Србије покренуло је кампању под називом "Ту сам за тебе - Заједно против депресије" посвећену проблему депресије и значају подршке. Циљ је да се смање предрасуде повезане са депресијом, али и другим менталним болестима у нашем друштву. Због тога је потребно охрабрити особе које се суочавају са депресијом да потраже помоћ.
Кампања се спроводи уз подршку удружења "Херц" и "Видеа", која окупљају особе са проблемима менталног здравља, као и Удружење пацијената Србије.
- Депресија као емоција је нешто што је сваки човек искусио током свог живота, и то не једном. Међутим, када говоримо о депресији као психијатријском поремећају, онда говоримо о нечему сасвим другом. Депресија као психијатријски поремећај представља синдром, скуп свих симптома код којег је депресивно расположење, иако јако битан, оно ипак само један од неопходних симптома да бисмо дијагностиковали депресивни поремећај. Депресија као поремећај, састоји се од озбиљних симптома који утичу на осећања, мишљење, вољу, сан, апетит, али и на свакодневно функционисање. Она може да се догоди свакоме без обзира на старост, пол, ниво школске спреме или материјалне приходе. Ипак, људи који имају неку врсту болести зависности, тешке губитке или друге велике стресогене догађаје, чешће развијају депресију. Такође, жене чешће оболевају од депресије него мушкарци. Врхунац учесталости депресија достиже код старијих, али оно што је последњих година упадљиво, јесте пораст учесталости болести код деце и адолесцената - истиче проф. др Чедо Миљевић, председник Удружења психијатара Србије.
Доц. др Бранимир Радмановић из Клинике за психијатрију Универзитетског клиничког центра Крагујевац, објаснио је који су то симптоми када је психичко здравље нарушено, а особа треба да се обрати лекару за помоћ.
- Друштво депресију најчешће види као осећање туге. Обично се они који нису искусили депресивност чуде како је неко тужан без разлога. Питају се шта фали тој особи, констатују да нема неке проблеме, већ да само измишља. А депресија јесте најчешће баш осећање безразложне туге, али је депресија и губитак интересовања, пад енергије, губитак иницијативе, умор, лош сан, апетит, лоша концентрација. Најбитније је да се ови феномени препознају на време - саветује доц. др Радмановић.
Упркос томе што се у јавности често чује да је депресија савремена болест, то није тако. Запромене људског расположења се зна од постанка модерног човека, више од 2.000 година. Ипак, суочавамо се са стресним догађајима који су другачији него претходних деценија, дијагностикује се чешће из различитих разлога, а оно што је посебно важно јесте да иако ова болест није савремена, њено лечење свакако јесте.
- Медицина данас препознаје различите видове лечења депресије. Лечење најчешће подразумева примену лекова, психотерапију или најбоље оба. Који вид терапије ће бити примењен зависи од симптома пацијената, других болести које има, животних околности у којима је, али не смемо да заборавимо и од жеље пацијената, када је то могуће. Антидепресиви су лекови који се најчешће примењују у лечењу депресије. Они су бројни, делују на различите неурохемијске системе у мозгу и веома су делотворни. Са великом сигурношћу се може рећи, да је број оних којима помоћ није могуће пружити, веома мали. Данас, међутим, постоје терапијски приступи и за те пацијенте, а таква врста најсавременијег третмана могућа је од скоро и у нашој земљи - објашњава др сц. мед Маја Пантовић Стефановић, психијатар Универзитетског клиничког центра Србије.
Лариса Деспотовиц, председница Удружења "Херц" је поручила: "Сваки проблем са менталним здрављем заслужује пажњу и важно је потражити помоћ од породице, пријатеља и стручњака. Не устручавајте се да потражите подршку, јер нисте сами у овом процесу".
- Празнични период који је пред нама, за оболеле од депресије може бити посебно изазован. Желимо да знају да смо ми из Удружења пацијената и корисника увек спремни да пружимо подршку. И зато позивам све да се укључе у ову нашу кампању и да заједно учинимо корак ка смањењу стигме и унапређењу менталног здравља свих нас - рекла је Марина Марковић, председница Удружења "Видеа".
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
ОПЕРАЦИЈА БРЧКО '93 И СЛУЧАЈ "ЦРВЕНЕ БЕРЕТКЕ": Лепа Брена у униформи - у касарни после вести о стрељању
ИСТИНА о сликама певачице Лепе Брене у војничкој униформи.
12. 12. 2024. у 19:02
Коментари (0)