ЧУВАЈТЕ СЕ ЗАРАЖЕНИХ ИНСЕКАТА: Захуктава се сезона крпеља и комараца
У ОВО доба године убоди крпеља и комараца су скоро па нормална, уобичајена појава.

Фото Shutterstock
Међутим, стручњаци упозоравају да би требало преузимати све мере заштите како до тога не би дошло, јер ови инсекти могу да пренесу тешке болести - грозницу Западног Нила и крпељски енцефалитис. Према Закону о заштити становништва од заразних болести, обе ове инфекције морају да се пријаве надлежним установама.
Стручњаци не могу да предвиде колико ће у једној сезони популација инсеката и крпеља да буде бројна, па с тога без обзира да ли их у вашој околини има или не - заштитите се. Јер, стопе оболевања су променљиве. Према подацима Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут", током десетогодишњег периода учесталост грознице Западног Нила је варирала из године у годину, са најмањом инциденцијом од 0,26 на 100.000 становника у 2021. години до 5,84 на 100.000 становника у 2018. години.

Фото: Free Images Pixabay
Каква ће да буде 2025. није могуће да се прогнозира, али бројност крпеља и комараца, којима одговарају актуелна влага, киша и топлота, је велика.
У "Батуту" кажу да се крпељски енцефалитис, који подразумева вирусну инфекцију мозга, знатно ређе региструје. Сваке године се бележе спорадични случајеви. Тако су у 2023. години у регистрована три пацијента. Случајеви су пријављени са територије Београда (два) и један из Поморавског округа.
Осим крпељског енцефалитиса који је доста редак, крпељи су узрочници и Лајмске болести, која је знатно учесталија. Тачан број оболелих је немогуће да се утврди, јер ова болест од 2017. не подлеже обавезном пријављивању.
Опасност до касне јесени
РИЗИК од уједа крпеља и комараца прети већи део године, тачније већ од пролећа па све до јесени. Ово је период године када људи чешће бораве у природи, што је додатни фактор који доприноси појави чешћим убодима и потенцијалним инфекцијама током овог раздобља.
За разлику од убода комарца, последице убода крпеља могу да буду правовремено спречене. Зато, ако вас уједе крпељ и сами га вадите, епидемиолози саветују да га обавезно однесете на анализу, да бисте били сигурни да није заражен борелијом, бактеријом која преноси Лајмску болест. У Београду ову врсту анализе на основу упута изабраног лекара ради Завод за биоциде и медицинску екологију, као и Завод за јавно здравље Београда. Новосађани ову анализу на упут могу да обаве у Пастеровом заводу.
С обзиром на то да је Србија ендемско подручје крпеља заражених бактеријом борелија, епидемиолози упозоравају да се пре одласка у природу предузму мере заштите, јер је у случају уједа крпеља велика вероватноћа да се оболи од Лајмске болести. Ипак, како упућују, код неких људи имуни одговор је такав да победе ову бактерију борелију. Али, ипак, оно што је најбитније је да ако дође до уједа крпеља да се он уочи на време и извади у року од 24 сата. Анализа крпеља може да буде од велике помоћи да се по потреби ординира одговарајућа терапија.

"ПОДСЕЋАМО ПОЛИЦИЈУ, ОСТАЛО ЈЕ ЈОШ 48 САТИ" Шешељ ће са српским четницима организовати уклањање барикада у Земуну
СРПСКА радикална странка (СРС) подсећа надлежне да је остало још 48 сати до испуњења рока који су дали полицији да ослободи центар Земуна од блокадера који блокадама обележавају границе Независне државе Хрватске.
07. 07. 2025. у 16:38

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.
07. 07. 2025. у 18:33

"ПРОНАЦИСТИЧКА ПРОШЛОСТ, УСТАШКИ СИМБОЛИ" Французи о Хрватској после Томпсона: "Усташе убиле стотине хиљада Срба, Рома, Хрвата"
ФРАНЦУСКЕ новине "Le Monde" оштро су критиковале Хрватску после концерта Марка Перковића Томпсона, упозоривши да Хрватска показује све већу толеранцију према пронацистичкој прошлости из времена НДХ.
08. 07. 2025. у 17:43
Коментари (0)